statystyki

Dorabiającego na chorobie policjanta można wyrzucić

autor: Bożena Wiktorowska16.10.2019, 08:50; Aktualizacja: 16.10.2019, 08:53
Skarżący wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił ją, uznając za bezzasadną i przyznając rację argumentom policji.

Skarżący wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił ją, uznając za bezzasadną i przyznając rację argumentom policji.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie stosunku służbowego może nastąpić z uwagi na ważny interes służby – wskazał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając kasację funkcjonariusza, którzy podczas zwolnienia lekarskiego bez zgody przełożonych prowadził działalność gospodarczą.

W czerwcu 2016 r. naczelnik Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji o zwolnienie skarżącego ze służby. Od lipca 2008 r. policjant pełnił służbę w Wydziale Konwojowym, ale głównie go nie było w jednostce, bo przebywał na długich zwolnieniach lekarskich. Brał je zarówno na siebie, jak i na opiekę nad chorym członkiem rodziny.

Chorowity, ale pracowity

I tak w 2010 r. łącznie przebywał na zwolnieniu lekarskim 122 dni, w 2011 r. to już było 219 dni, a w 2012 r. 234 dni. W 2013 r. w pierwszym półroczu funkcjonariusz był chory przez 65 dni, a w drugim półroczu przebywał na urlopie wychowawczym na dziecko. Nie lepiej było w 2014 r. W pierwszym półroczu był chory przez 86 dni, a 47 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu opieki nad chorymi członkami rodziny, a od 1 lipca 2014 r. poszedł na urlop wychowawczy.

Przełożonym udało się jednak ustalić, że przebywający niemal permanentnie na chorobowym policjant od 2011 r. podjął dodatkową pracę (bez zgody kadr). I właśnie z tego powodu wobec funkcjonariusza wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Zostało ono jednak zawieszone z powodu przebywania zainteresowanego na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie wychowawczym.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane