statystyki

Niższa płaca przy obniżonym etacie. Nawet w razie wymówienia

14.11.2019, 08:42; Aktualizacja: 14.11.2019, 08:43
zwolnienie, praca

Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie korzystania z ochrony związanej z obniżeniem etatu (po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego) jest możliwe w razie likwidacji bądź redukcji etatów. Takie wypowiedzenie nie powoduje, że wniosek o obniżenie etatu staje się nieaktualny. Jest on nadal wiążący dla pracodawcy i wywołuje skutki prawne.źródło: ShutterStock

Zatrudniona wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i składa wniosek o obniżenie etatu, licząc na ochronę przed zwolnieniem. Z uwagi na likwidację stanowiska pracy otrzymuje jednak zgodne z prawem wypowiedzenie. W związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy strony nie podpisały żadnego porozumienia dotyczącego zmiany pensji. Pracownica nie świadczyła obowiązków w okresie wypowiedzenia. Jakie wynagrodzenie powinna otrzymać za trzy ostanie miesiące zatrudnienia?

Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie korzystania z ochrony związanej z obniżeniem etatu (po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego) jest możliwe w razie likwidacji bądź redukcji etatów. Takie wypowiedzenie nie powoduje, że wniosek o obniżenie etatu staje się nieaktualny. Jest on nadal wiążący dla pracodawcy i wywołuje skutki prawne. Pomimo więc niezapewnienia pracownicy ochrony przed wypowiedzeniem obniżenie etatu wpływa na wysokość wynagrodzenia. Zostaje ono proporcjonalnie zmniejszone. Sytuacja ta często dziwi pracowników, którzy powołują się wówczas na brak zawarcia pisemnego aneksu dotyczącego zmiany wysokości pensji. Takie porozumienie nie jest jednak potrzebne do zmiany warunków umowy w przypadku wniosku o obniżenie etatu na podstawie art. 186 7 par. 1 kodeksu pracy. Jest to bowiem szczególna forma czasowej zmiany warunków zatrudnienia przewidziana przez k.p. – do jej realizacji nie jest potrzebne wypowiedzenie ani aneks do umowy. Skutki wywołuje sam wniosek pracownika.


Pozostało jeszcze 18% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • może zejdźmy na ziemię(2019-11-15 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Art 186 (8) Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o: § 2. W przypadkach, o których mowa w § 1, rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Użycie zwrotu TYLKO W RAZIE pokazuje, że w przypadku tego przepisu ustawodawca nie przewiduje wyjątku. Powoływanie się na przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych, jest tutaj nieprawidłowe. Po pierwsze okoliczności z tej ustawy nie są przewidziane w KP, mimo wielu nowelizacji. Po drugie nie można stosować wyjątków do przepisów, które w sposób ewidentny możliwości takich wyjątków nie przewidują. No chyba, że mamy logikę prawa w głębokim poważaniu. Po trzecie, nie jest możliwe stosowanie przepisów ustawy o grupowych zwolnienia z powodu naruszenia konstytucji a dodatkowo dyskryminacji. Skoro wszyscy są wobec prawa równi, to nie ma powodu dla którego pracodawcy więksi mają możliwość zwalniania pracowników w okresach ochronnych, a pracownicy w okresach ochronnych nie mają ochrony jeśli pracują u pracownika dużego. Co więcej, ustawa o grupowych jest ustawą późniejszą i nie precyzuje szczegółowo zakresu swojego obowiązywania. A z tego co pamiętam lex posterior generali non derogat legi priori speciali.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane