statystyki

Wojna z Niemcami o ukraińskiego pracownika

autor: Łukasz Grajewski02.10.2019, 08:15; Aktualizacja: 02.10.2019, 08:15
Od marca 2020 r. RFN rozluźni reguły zatrudniania cudzoziemców.

Od marca 2020 r. RFN rozluźni reguły zatrudniania cudzoziemców.źródło: ShutterStock

Od marca 2020 r. RFN rozluźni reguły zatrudniania cudzoziemców.

Dotychczas obywatele krajów nieunijnych tylko w przypadku posiadania wyższego wykształcenia mogli starać się o pracę na terenie Niemiec. Stan ten zmieni się wraz z wejściem w życie nowej ustawy migracyjnej 1 marca 2020 r. Zmian wyczekują agencje rekrutacyjne. To wszystko może doprowadzić do zakłóceń w Polsce, gdzie braki w zatrudnieniu są uzupełniane przez Ukraińców.

Do wysyłania pracowników z Ukrainy za Odrę przygotowuje się już polska agencja zatrudnienia EWL, która dotychczas pośredniczyła głównie pomiędzy osobami z Ukrainy a polskimi firmami. – Docelowo chcemy niemieckiemu pracodawcy zapewnić usługę all inclusive – twierdzi w rozmowie z DGP Marcin Kuczkowski odpowiedzialny w EWL za rozwój firmy poza granicami Polski.

– Po naszej stronie będziemy się zajmować całym procesem zatrudnienia, wszystkimi formalnościami, a także wynajmem mieszkań. Chcemy, żeby w przedsiębiorstwie stawiła się osoba gotowa do pracy – przekonuje. Według Kuczkowskiego EWL w przyszłym roku wyśle do Niemiec kilkuset pracowników z Ukrainy. – Część regulacji dopiero wychodzi na światło dzienne, więc wciąż jesteśmy na etapie analizowania i przygotowywania procedur, aby sprostać wymaganiom niemieckiego prawa – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane