Przepoczwarzenie: Epoka szefa dyktatora przechodzi do lamusa. Co czeka pracowników?

autor: Sebastian Stodolak13.09.2019, 09:00; Aktualizacja: 13.09.2019, 09:24
W Polsce duża część firm prowadzona jest twardą ręką przez swoich założycieli. To hamulec rozwojowy. Bo menedżerowie korporacji ery cyfrowej nie przypominają już kapitana dyktującego tempo wiosłowania.

W Polsce duża część firm prowadzona jest twardą ręką przez swoich założycieli. To hamulec rozwojowy. Bo menedżerowie korporacji ery cyfrowej nie przypominają już kapitana dyktującego tempo wiosłowania.źródło: ShutterStock

Korporacja jako mała, centralnie sterowana gospodarka, w której każdy musi wypełniać polecenia szefa dyktatora, staje się przeszłością. W epoce cyfrowej to pracownik znajduje się na silniejszej pozycji.

P iliście kiedyś napój energetyczny Brawndo? Wątpię. Brawndo istnieje wyłącznie w wyobraźni filmowców odpowiedzialnych za „Idiokrację”, komedię opierającą się na założeniu, że IQ Amerykanów szybko i nieustannie spada. Akcja filmu dzieje się w przyszłości – gdy mieszkańcy USA osiągnęli już poziom umysłowości zbliżony do ameby. Nierozgarnięci Amerykanie Anno Domini 2505 nie tylko Brawndo piją, ale i podlewają nim rośliny. Używają go zamiast wody, bo – jak powtarzają bez zrozumienia za reklamami – „ma elektrolity”. Rośliny więdną, ale oni ze względu na swoją marną kondycję umysłową nie domyślają się przyczyny. Brawndo to nie tylko energetyk. W świecie idiokracji marką tą sygnowane są wszystkie produkty spożywcze. Brawndo jest więc totalnym monopolistą, prosto z najgorszych koszmarów szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Idiokracji” daleko do wybitnego kina, ale wśród durnych żartów, z których twórcy komedii każą nam się śmiać, czai się budząca dyskomfort zagadka. Czy taka dystopia może się ziścić? I mam na myśli nie katastroficzne prognozy spadku IQ, lecz możliwość wyłonienia się wszechkorporacji, która – jak Brawndo – sprytnym marketingiem żerującym na naszej naiwności całkowicie zdominuje rynek. Korporacji, która będzie całkowicie samowystarczalna i będzie dzierżyć nad nami władzę na niemal dyktatorską modłę?

Nie. Albo: już nie.

Przeterminowana teoria

Magazyn DGP 13 września 2019

Magazyn DGP 13 września 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Co to znaczy: już nie? Szefowie korporacji przestali mieć monopolistyczne ciągoty? Weszli na drogę moralnej odnowy i nie będą już korumpować aparatu legislacyjnego? Nic z tych rzeczy. Zmieniło się co innego. Nie natura kapitalisty, a „natura firmy”.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • XXYYZZ (2019-09-14 09:50) Zgłoś naruszenie 50

  Obawiaam się, że scenariusz filmu sf już się ziszcza. W relacjch z innymi słyszę treści reklam, powołanie się i argumentówanie ich treścią. Ludzie myślenie zastąpili powtarzaniem, a często fikcję serialową mylą z rzeczywistością, bohaterów serialowych traktują jak bliskich. I takie osoby/mentalności poddadzą się każdej innej manipulacji/zarządzaniu. Proces idiokraacji, dla wielu niezauważalnie, już się rozpoczął. Trudniej określić od kiedy. Ten proces wzmacniją i przyspieszają populistyczne media.

  Odpowiedz
 • ANTYKACZKA(2019-09-15 16:38) Zgłoś naruszenie 51

  NIESTETY W POLSCE JESZCZE,NIE I DŁUGO NIE...U NAS NADAL JEST JAŚNIE PAN PREZES, WOŻĄCY SIĘ LEXUSEM, MEROLEM, BENTLEYEM,CZY INNYM DROGIM *************************** MA NIE PYTAĆ,NIE MIEĆ UWAG,A O PODWYŻCE,NIECH ZAPOMNI,NIECH SIĘ CIESZY,ŻE PRACUJE!!POLSKIE STANDARDY, KULTURY PRACY, RELACJI PRACODAWCA =PRACOWNIK,TO NADAL EPOKA CHŁOPA PAŃSZCZYŹNIANEGO I WASALA!!

  Odpowiedz
 • Korekta(2019-09-13 15:30) Zgłoś naruszenie 20

  Dutch <> Danish. Philips to firma holenderska.

  Odpowiedz
 • Chomiczek(2019-09-23 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  Do takich zmian potrzebne jest demokratyczne społeczeństwo. W Polsce jest wybór między folwarcznym faszyzmem a la PiS oraz folwarcznym neoliberalizmem a la PO. Ruch postępowy, demokratyczny w Polsce jest słaby. Istnieje tylko na ideowej lewicy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane