statystyki

Od kluczowych pracowników wymaga się bezstronności [WYWIAD]

autor: Łukasz Guza08.08.2019, 09:41; Aktualizacja: 08.08.2019, 09:42
- W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne - mówi Izabela Zawacka, radca prawny i partner w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.

- W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne - mówi Izabela Zawacka, radca prawny i partner w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.źródło: ShutterStock

- W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne - mówi Izabela Zawacka, radca prawny i partner w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.

Czy pełnienie funkcji w związku zawodowym może wywołać konflikt interesów?

Są stanowiska u pracodawcy, które z uwagi na pozycję, uprawnienia i instrumenty władztwa mogą być wykorzystywane w interesie organizacji związkowej, w której pracownik zatrudniony na tym stanowisku pełni kluczowe funkcje związkowe. Oznacza to, że mogą służyć do celów sprzecznych z interesem pracodawcy. Nie należy przy tym zapominać, że z uwagi na szczególną ochronę stosunku pracy taki zatrudniony może czuć się bezkarny w swoim zachowaniu, a jednocześnie może mu szczególnie zależeć na przedłużeniu swojej funkcji na kolejną kadencję w zarządzie związku zawodowego.

Czy firma może przewidzieć dodatkowe wymagania dla kluczowych stanowisk w firmie, czyli np. brak pełnienia funkcji związkowych?

W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne, ale także te dotyczące zachowania szczególnego obiektywizmu, bezstronności oraz neutralności w wykonywaniu czynności służbowych, zwłaszcza jeśli jest to spółka o szczególnym statusie (np. spółka Skarbu Państwa). Bezstronność zaś może wyrażać się w braku wykonywania dodatkowych funkcji społecznych, takich jak np. członek rady pracowników lub zarządu związku zawodowego działającego u pracodawcy. Pracownik ma więc wolny wybór: czy chce spełnić wymogi stawiane mu na zajmowanym stanowisku pracy, czy też zależy mu na pełnieniu funkcji w strukturach związku zawodowego.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane