statystyki

Od kluczowych pracowników wymaga się bezstronności [WYWIAD]

autor: Łukasz Guza08.08.2019, 09:41; Aktualizacja: 08.08.2019, 09:42
- W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne - mówi Izabela Zawacka, radca prawny i partner w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.

- W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne - mówi Izabela Zawacka, radca prawny i partner w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.źródło: ShutterStock

- W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne - mówi Izabela Zawacka, radca prawny i partner w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.

Czy pełnienie funkcji w związku zawodowym może wywołać konflikt interesów?

Są stanowiska u pracodawcy, które z uwagi na pozycję, uprawnienia i instrumenty władztwa mogą być wykorzystywane w interesie organizacji związkowej, w której pracownik zatrudniony na tym stanowisku pełni kluczowe funkcje związkowe. Oznacza to, że mogą służyć do celów sprzecznych z interesem pracodawcy. Nie należy przy tym zapominać, że z uwagi na szczególną ochronę stosunku pracy taki zatrudniony może czuć się bezkarny w swoim zachowaniu, a jednocześnie może mu szczególnie zależeć na przedłużeniu swojej funkcji na kolejną kadencję w zarządzie związku zawodowego.

Czy firma może przewidzieć dodatkowe wymagania dla kluczowych stanowisk w firmie, czyli np. brak pełnienia funkcji związkowych?

W stosunku do niektórych stanowisk mogą obowiązywać wymagania nie tylko stricte merytoryczne, ale także te dotyczące zachowania szczególnego obiektywizmu, bezstronności oraz neutralności w wykonywaniu czynności służbowych, zwłaszcza jeśli jest to spółka o szczególnym statusie (np. spółka Skarbu Państwa). Bezstronność zaś może wyrażać się w braku wykonywania dodatkowych funkcji społecznych, takich jak np. członek rady pracowników lub zarządu związku zawodowego działającego u pracodawcy. Pracownik ma więc wolny wybór: czy chce spełnić wymogi stawiane mu na zajmowanym stanowisku pracy, czy też zależy mu na pełnieniu funkcji w strukturach związku zawodowego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane