Podwyżki nie powstrzymają weterynarzy przed odejściem

autor: Zofia Jóźwiak31.07.2019, 12:10; Aktualizacja: 31.07.2019, 12:16
weterynarz, hodowla, krowy, rolnictwo

Po aferze mięsnej weterynarze liczyli, że dostaną wyższe pensje już w kwietniu lub najpóźniej w maju br. Ministerstwo Rolnictwa zapowiadało przecież jeszcze na przełomie 2018 i 2019 r., że przeznaczy na ten cel 40 mln zł. Ale ostatecznie ani środków z budżetu, ani podwyżek nie było. Dopiero czerwcowy strajk doprowadził do przyznania Inspekcji Weterynaryjnej dwukrotnie mniejszej kwoty, czyli niespełna 20 mln zł z rezerwy budżetowej.źródło: ShutterStock

Są zbyt iluzoryczne. W tym roku niższe, niż się spodziewano, a na dodatek nie ma pewności, czy zaniżone stawki utrzymają się w roku 2020. Tymczasem już dziś jest kilkaset wakatów.

Unijni kontrolerzy, którzy sprawdzali nasze ubojnie i zakłady przetwórstwa mięsa po głośnej aferze z ubojem i przekazywaniem do spożycia mięsa chorych krów w jednym z zakładów pod Ostrowią Mazowiecką, zauważyli, że polska inspekcja weterynaryjna dysponuje zbyt małą liczbą lekarzy weterynarii. Uwagi dotyczyły też ich zarobków, znacząco odbiegających w dół od średniej unijnej i także niższych od tych, które w Polsce mają weterynarze działający na wolnym rynku. Uznano również, że zbyt nisko wycenione są u nas opłaty, m.in. dla rolników za przeprowadzane kontrole.

630 zł tylko w teorii

Po aferze mięsnej weterynarze liczyli, że dostaną wyższe pensje już w kwietniu lub najpóźniej w maju br. Ministerstwo Rolnictwa zapowiadało przecież jeszcze na przełomie 2018 i 2019 r., że przeznaczy na ten cel 40 mln zł. Ale ostatecznie ani środków z budżetu, ani podwyżek nie było. Dopiero czerwcowy strajk doprowadził do przyznania Inspekcji Weterynaryjnej dwukrotnie mniejszej kwoty, czyli niespełna 20 mln zł z rezerwy budżetowej. To właśnie ona przekłada się na 630 zł na etat miesięcznie. Z tych środków mają być od jutra finansowane podwyżki płac. Izba weterynaryjna zwraca jednak uwagę, że wcale nie każdy dostanie podwyżkę tej samej wysokości, a niejednokrotnie może być ona mniejsza. – To 630 zł zostało wyliczone na podstawie etatów na grudzień 2018 roku – mówi Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. – Nie wzięto pod uwagę ani licznych wakatów, ani tych etatów, na których byli wprawdzie zatrudnieni lekarze weterynarii, ale znajdowali się na długoterminowych zwolnieniach – przekonuje przedstawiciel weterynarzy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane