Łatwiejsza legalizacja pracy cudzoziemców. ZUS przygotował uproszczone formularze

autor: Bożena Wiktorowska23.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 23.07.2019, 07:28
praca pracownik

Jak zastrzega MRPiPS, nie oznacza to jednak, że instytucje państw unijnych całkowicie odstąpią od badania legalności zamieszkania osób spoza UE na terytorium Wspólnoty, przy czym zapewnia, że obowiązujące w tym zakresie wytyczne będą stosowane przez ZUS „w zgodzie z interpretacją przyjętą przez Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu C-477/17 Balandin”.źródło: ShutterStock

ZUS przygotował uproszczone formularze dla cudzoziemców ubiegających się o pracę w Polsce. Takie osoby nie będą musiały już się tłumaczyć z tego, co robi ich rodzina za granicą.

Do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców wpływają liczne skargi przedsiębiorców, którzy chcą wysłać do pracy za granicę cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Powodem problemów okazała się interpretacja art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1231/2010 z 24 listopada 2010 r. rozszerzającego rozporządzenie (WE) nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) nr 987/2009 w przypadku obywateli państw trzecich. A to dlatego, że te osoby nie mogą korzystać z dobrodziejstwa koordynacji jedynie ze względu na swoje obywatelstwo. Kluczowym problemem jest bowiem samo określenie legalności pobytu.

A to nie jest takie proste, w przepisach bowiem brak samoistnej definicji „legalnego zamieszkania”. A jednocześnie unijne rozporządzenia nakładają na instytucje ubezpieczeniowe obowiązek kontroli stanu faktycznego. Dopiero po sprawdzeniu można stosować przepisy dotyczące koordynacji, czyli wydać zaświadczenie A1 będące podstawą do pracy w innych krajach UE. Przy czym zarówno przepisy rozporządzeń 883/2004 jak i 98/2009 wskazują, że każdy z przypadków musi być rozpatrywany indywidualnie. Bonusem zaś jest możliwość płacenia niższych składek za takie osoby w Polsce.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane