Urlop macierzyński i zatrudnienie w tym samym czasie to nie zawsze pozorność umowy

autor: Marcin Nagórek06.06.2019, 09:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 10:00
Umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, gdy obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie z niej korzystać.

Umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, gdy obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie z niej korzystać.źródło: ShutterStock

Mój pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń od 1 marca 2019 r., a następnego dnia wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński z tytułu adopcji dziecka. ZUS stwierdził jednak w decyzji, że zatrudnienie było pozorne – tylko w celu wyłudzenia świadczeń. Jako argument podano, że zgłoszenie do ubezpieczeń i wniosek o urlop macierzyński odbyło się w tym samym czasie. Czy można podważyć decyzję ZUS? Nie ma chyba zakazu przechodzenia na zasiłek macierzyński następnego dnia po zgłoszeniu?

Zgadza się, nie ma takiego zakazu i pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Zacznijmy jednak od podstaw prawnych. Z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają pracownicy od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Jak wynika zaś z art. 22 par. 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na gruncie tych przepisów ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe, w którym akcentuje się podleganie ubezpieczeniom nawet od pierwszego dnia zatrudnienia, lecz – co najważniejsze – dotyczy to tylko rzeczywiście, a nie pozornie wykonywanej pracy. Sam dzień rozpoczęcia korzystana z urlopu macierzyńskiego nie miał znaczenia.

Trzeba się więc zastanowić, co oznacza pozorność umowy. Zgodnie z art. 83 par. 1 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jak podkreśla orzecznictwo, umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, gdy obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a pracodawca nie będzie z niej korzystać. Oznacza to, że obie strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków. Z kolei w wyroku Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2017 r., sygn. akt III UK 172/16, wskazano, że pozorne zawarcie umowy o pracę nie wiąże się ze świadczeniem pracy w tym sensie, że zatrudnienie w ogóle nie jest wykonywane albo jest wykonywane na innej podstawie niż umowa o pracę (w szczególności na podstawie umowy prawa cywilnego), albo jest wyłącznie pozorowane.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane