Projekt nowelizacji ustawy zakładającej m.in. usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu emerytury policyjnej został opublikowany przez MSWiA. Projektowana zmiana jest rezultatem ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, a także niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do nabycia prawa do policyjnej emerytury.

Wprowadzone zostaną również zapisy o odpłatności w wysokości 100 proc. stawki godzinowej za czas służby funkcjonariuszy przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji, przy przyjęciu sześciomiesięcznego okresu rozliczeniowego w 2019 roku.

Obie zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Są one skutkiem porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji.

Obecnie obowiązujący zapis mówi, że emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ma ukończone 55 lat i odsłużył co najmniej 25 lat w Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służbie Celno-Skarbowej lub Służbie Więziennej.

Projekt przewiduje również m.in. usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. Ta zmiana z kolei jest efektem porozumienia między szefem KAS i związkowcami. W porozumieniu tym szef KAS zobowiązał się do zrównania uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służy Celno-Skarbowej z uprawnieniami pozostałych służb mundurowych.

Obecnie funkcjonariusze tych służb, aby przejść na emeryturę, muszą spełnić jednocześnie trzy warunki: 15 lat służby, wiek 55 lat i pięć lat służby przy wykonywaniu tzw. zadań policyjnych.

Poza tym, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, "zmiany w ustawach pragmatycznych poszczególnych formacji mają na celu wprowadzenie regulacji w zakresie rekompensaty pieniężnej w zamian za czas służby przekraczający normę 40-godzinnego tygodnia służby, w okresach rozliczeniowych od 1 stycznia do 30 czerwca danego roku oraz od 1 lipca do 31 grudnia danego roku".

W myśl proponowanych przepisów funkcjonariusz, który przekroczy normę, będzie mógł otrzymać w okresie rozliczeniowym czas wolny od służby w tym samym wymiarze lub po zakończeniu okresu rozliczeniowego otrzymać rekompensatę pieniężną, "o ile w terminie 10 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego nie wystąpi z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego w tym samym wymiarze".

Obecnie możliwość bieżącego płacenia za nadgodziny jest jedynie w Państwowej Straży Pożarnej, a w Policji i Straży Granicznej płaci się za nieodebrane nadgodziny tylko przy przejściu na emeryturę, zaś w SOP nadgodziny są oddawane jako czas wolny nawet po przejściu na emeryturę.

W projekcie zaproponowano przepisy przejściowe, na mocy których za ponadnormatywny czas służby pełnionej przed wejściem w życie nowelizacji będzie przysługiwał tylko czas wolny udzielany na podstawie obecnych przepisów.

Do porozumienie podpisanego 8 listopada 2018 roku między szefem MSWiA i związkami zawodowymi służb mundurowych nawiązał Joachim Brudziński podczas konferencji podsumowującej jego pracę jako szefa resortu. Oświadczył, że było ono jednym z najtrudniejszych zadań, z jakimi mierzył się jako minister spraw wewnętrznych i administracji.

Na mocy wypracowanej umowy od stycznia 2019 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymali m.in. 655 zł brutto podwyżki, a kolejną - 500 zł brutto - dostaną w styczniu 2020 roku.