Związki zawodowe vs. pracodawca. Kto i jakie grzechy ma na sumieniu?

autor: Patrycja Otto30.05.2019, 10:34; Aktualizacja: 30.05.2019, 10:48
Jaka powinna być rola związków zawodowych w firmie?

Jaka powinna być rola związków zawodowych w firmie?źródło: ShutterStock

Jaka powinna być rola związków zawodowych w firmie? Obrona praw pracowniczych za wszelką cenę i w każdej sytuacji? Czy raczej budowanie podstaw dialogu społecznego, angażującego pracowników w sprawy zakładu pracy? Pytania te nabierają obecnie nowego wymiaru. A to za sprawą obowiązującej od nowego roku nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która nie tylko rozszerzyła krąg osób uprawnionych do wstąpienia w szeregi zakładowych organizacji związkowych na osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, ale także m.in. zmieniła zasady reprezentatywności i doprecyzowała zakres informacji, jakie pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie związku zawodowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Tusk ,Kopacz ,POzostali powinni siedzieć w krymin(2019-06-01 11:10) Zgłoś naruszenie 30

  Jeżeli Koś się pyta "dlaczego uważamy że PO i PSL to partie POlitycznych przestępców ,przestępców którzy powinni siedzieć ,którzy powinni w ramach tego siedzenia pracować ciężko w Obozie Pracy ,to poczytajcie o cynicznie okradzionych przez nich wstecznie (po fakcie świadczenia pracy) spracowanych ludziach którzy niedożywaną emerytur a ewentualnie dożywszy żyją na Nich dwa ,trzy lata! Nawet Ci co dostali pomostówki -załapali się mają 75% tego co Im się należy --i to Im ukradł Tusk z Mafia POmagierów jak Kopacz ,Gadowski.

  Odpowiedz
 • Kuba(2019-06-01 11:04) Zgłoś naruszenie 30

  ......Tusk z POlityczną Mafia to nie tyko przestępcy którzy doprowadzili ,ze tak wielu cięzko spracowanych nie dożywa obecnie emerytur które wypracowali ale także doprowadzili do tego że na te uznawane przez Tuska wcześniejsze Pracodawcy nie chcą łożyć dodatkowych skaładek na emerytury pomostowe ,PiP nie kontroluje w celu ujawniania takich stanowisk , ZUS nie jest zainteresowany też ujawnianiem od pracodawców tych nawet oczywistych stanowisk (niech tym się zajmą same"matołki" z najniższego szczebla czyli robotnicy. ..Tusk przecież powiedział " że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS..W efekcie Jedni co wiem z rozeznania płacą gdy inni tego samego profilu działalności PRACODAWCY celowo nie płacą..

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy i Pracownik(2019-05-31 09:29) Zgłoś naruszenie 60

  ....Pamiętacie jak Piotr Duda oświadczał wielokrotnie że Ustawę o Emeryturach POmostowych zaskarży do między narodowych organizacji ochrony praworządności! --no i gdzie są te przyrzeczenia? --.. To niebywałe i do nadal tolerowane.-.o to juz 24 przykładów w jednej tylko wstecznie działającej Ustawie POmostowej okradającej wstecznie z emerytur osoby zatrudnione za komuny w najPOdlejszych warunkach pracy z wieku emerytalnego i jak PO z pomocą Wykształciuchów z TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości niezgodnie z Konstytucją -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 0....Sąd rozpatrzy odwołanie dopiero jak pracownik sie zwolni . Kogo stać na zwolnienie 5 lat przed wiekiem 65 lat ? .........1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść młodszych ale dlużej w warunkach szkodliwych tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych kiedyś uznawanych a niewykazanych obecnie na nowych listach) aż 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. . ...........2,....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach -na rok wstecznie wyznaczoną date i 33 lata na 2008r..a Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) …

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane