statystyki

Wstęp działacza na teren firmy to międzynarodowy standard [WYWIAD]

autor: Łukasz Guza13.06.2019, 08:04; Aktualizacja: 13.06.2019, 08:05
Ewa Kędzior, koordynator Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. ochrony praw związkowych

Ewa Kędzior, koordynator Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. ochrony praw związkowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Przepisy powinny wprost wskazywać, że przedstawicielom związku zawodowego – w tym również np. ekspertom wskazanym przez daną organizację – przysługuje prawo wejścia na teren zakładu pracy - mówi Ewa Kędzior, koordynator Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. ochrony praw związkowych

Przygotowała pani projekty nowelizacji ustawy o związkach zawodowych oraz dobrych praktyk w zakresie wstępu na teren zakładu pracy przedstawicieli związku zawodowego i prowadzenia działalności informacyjnej. W najbliższym czasie ma się nimi zająć Rada Dialogu Społecznego. Dlaczego Solidarność podjęła ten temat?

Ze względu na liczne sygnały o utrudnianiu czy wręcz uniemożliwianiu przez niektórych pracodawców, m.in. w branży handlowej, wstępu na teren zakładu pracy przedstawicielom związkowym i prowadzenia przez nich działalności informacyjnej. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w grudniu 2018 r. wystąpiła o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w tej sprawie do Elżbiety Rafalskiej, ówczesnej minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskazywaliśmy na brak zagwarantowania praw wynikających z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji nr 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), która zobowiązuje państwa do zapewnienia takich ułatwień zrzeszeniom pracowników, które umożliwią im skuteczne wykonywanie funkcji. Wstęp na teren zakładu pracy jest warunkiem prowadzenia jakiejkolwiek działalności związkowej. Resort zaproponował, aby kwestia ta była omówiona przez partnerów społecznych na forum RDS. Podczas posiedzenia zespołu ds. prawa pracy Rady w lutym tego roku padła propozycja dwutorowego działania. Z jednej strony przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, a z drugiej – projekt porozumienia „Zasady dobrej współpracy w zakresie wstępu przedstawicieli związków zawodowych na teren zakładu pracy oraz prowadzenia działalności informacyjnej”, który mieliby przyjąć partnerzy społeczni reprezentowani w RDS.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • RR(2019-06-14 09:47) Zgłoś naruszenie 00

  Dobra współpraca - to pracodawcy wszystko, a związki nic

  Odpowiedz
 • Witold (2019-06-14 16:11) Zgłoś naruszenie 00

  Już widzę, jak na mocy zmienionej ustawy eksperci związkowi wchodzą na sale operacyjną w czasie zabiegu.

  Odpowiedz
 • Alex(2019-06-14 18:56) Zgłoś naruszenie 00

  A kto im broni stać przed zakładem pracy i robić tę akcję informacyjną gdy zmiana wchodzi albo wychodzi z pracy? Tu chodzi o coś innego. Żeby pracownicy odeszli od stanowisk pracy, bo ktoś przyszedł. No fajnie to zdezorganizuje pracę. Poza tym, np. taki sklep jest od sprzedawania. Magazyn jest niebezpieczny. Nie życzę sobie ani by ktoś przeszkadzał pracownikom sprzedawać, ani żeby plątał się po magazynie, bo jak coś się stanie to się okaże, że to wina firmy. Chcą informować? Bardzo proszę umówić się z pracownikami i informować. W pracy pracownicy mają pracować. A jak pracownicy chcą żeby ich przedstawiciel przyszedł porozmawiać, proszę bardzo: pracownicy pracują, przedstawiciel przychodzi rozmawiać. I to można nawet bez związku zrobić. Przykre, że niektórym związkowcom się wydaje, że firma należy do nich i do pracowników.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane