statystyki

Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

autor: Izabela Nowacka18.05.2019, 07:30; Aktualizacja: 18.05.2019, 09:24
pensja, wynagrodzenie

Ochrona wynagrodzenia przejawia się m.in. w obowiązku pracodawcy wypłacania wynagrodzenia systematycznie i terminowo – wypłaty dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z ustalonym z góry terminie.źródło: ShutterStock

W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Mamy trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników w lutym pracował w dwie soboty w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, które częściowo przypadły na porę nocną.

W związku z tym przysługiwały mu dodatki nie tylko za nadgodziny, lecz także za pracę w porze nocnej. Jednak należności za dodatkową pracę zostaną wypłacone dopiero 31 maja br. Wyniosą: 324,50 zł za nadgodziny (normalne wynagrodzenie 162,25 zł i dodatki 162,25 zł) oraz 87,10 zł za porę nocną. Pracownik złożył wniosek o wypłatę odsetek. Jak je prawidłowo obliczyć i czy podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu? Pracownik zarabia 2900 zł oraz 500 zł premii (zwykłe koszty uzyskania, prawo do ulgi podatkowej).

odpowiedź

Pracownik ma roszczenie o wypłatę odsetek za opóźnienie w wypłacie należności za pracę w związku z niedotrzymaniem przez pracodawcę terminu płatności – zarówno dla dodatku za pracę w porze nocnej, jak i normalnego wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca naruszył więc swój podstawowy obowiązek, wynikający z art. 94 k.p., którym jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny, o którym mowa w art. 282 par. 1 k.p.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane