statystyki

Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

autor: Izabela Nowacka18.05.2019, 07:30; Aktualizacja: 18.05.2019, 09:24
pensja, wynagrodzenie

Ochrona wynagrodzenia przejawia się m.in. w obowiązku pracodawcy wypłacania wynagrodzenia systematycznie i terminowo – wypłaty dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z ustalonym z góry terminie.źródło: ShutterStock

W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Mamy trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników w lutym pracował w dwie soboty w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, które częściowo przypadły na porę nocną.

W związku z tym przysługiwały mu dodatki nie tylko za nadgodziny, lecz także za pracę w porze nocnej. Jednak należności za dodatkową pracę zostaną wypłacone dopiero 31 maja br. Wyniosą: 324,50 zł za nadgodziny (normalne wynagrodzenie 162,25 zł i dodatki 162,25 zł) oraz 87,10 zł za porę nocną. Pracownik złożył wniosek o wypłatę odsetek. Jak je prawidłowo obliczyć i czy podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu? Pracownik zarabia 2900 zł oraz 500 zł premii (zwykłe koszty uzyskania, prawo do ulgi podatkowej).

odpowiedź

Pracownik ma roszczenie o wypłatę odsetek za opóźnienie w wypłacie należności za pracę w związku z niedotrzymaniem przez pracodawcę terminu płatności – zarówno dla dodatku za pracę w porze nocnej, jak i normalnego wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca naruszył więc swój podstawowy obowiązek, wynikający z art. 94 k.p., którym jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny, o którym mowa w art. 282 par. 1 k.p.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane