Pracownik rozwiązujący umowę z winy pracodawcy nie musi pilnować terminu na odwołanie

autor: Marcin Nagórek01.04.2019, 13:00; Aktualizacja: 01.04.2019, 13:38
Osiąganie wynagrodzenia jest jednym z zasadniczych celów pracownika przy zawieraniu umowy o pracę.

Osiąganie wynagrodzenia jest jednym z zasadniczych celów pracownika przy zawieraniu umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Mam problem z byłym pracownikiem. Zrezygnował z pracy, bo nie płaciłem mu pensji za kilka miesięcy. Teraz jednak skierował przeciwko mnie sprawę o odszkodowanie za rozwiązanie umowy z mojej winy. Czy mogę podważyć ten pozew – bo został wniesiony po upływie 21 dni od daty rozwiązania umowy? Poza tym chyba nie było to poważne naruszenie obowiązków wobec pracownika.

Jednym z obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Brak jego wypłaty stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika. Do naruszenia tego dochodzi zarówno w sytuacjach zawinionych, jak też niezawinionych przez pracodawcę. Potwierdził to Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 10 maja 2012 r. (sygn. akt II PK 220/11), wskazując, że naruszeniu podstawowych obowiązków można przypisać znamię ciężkości, nawet jeżeli pracodawca nie działał w złej wierze ani nie zachowywał się rażąco niedbale.

Osiąganie wynagrodzenia jest jednym z zasadniczych celów pracownika przy zawieraniu umowy o pracę. Jednak to, czy brak wypłaty wynagrodzenia można zakwalifikować jako ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy względem pracownika, zależy od skali naruszenia obowiązku przez pracodawcę. W wyroku z 10 listopada 2010 r. (sygn. akt I PK 83/10) SN uznał, że: „Pracodawca, który kilka dni spóźnia się z wypłatą pensji, nie musi się obawiać zarzutu ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracowników. Na tej podstawie pracownicy nie mogą więc rozwiązać umowy bez wypowiedzenia i zażądać odszkodowania”. Z kolei w wyroku z 21 czerwca 2017 r. (sygn. akt II PK 198/16) SN stwierdził, że: „Przesłanką rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 55 par. 1 1 kodeksu pracy jest zarówno całkowite zaprzestanie przez pracodawcę wypłaty wynagrodzenia, jak i wypłacanie wynagrodzenia nieterminowo lub w zaniżonej wysokości”.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane