statystyki

Agencje pracy tymczasowej mają problem: Pracownicy zaczęli przechodzić na etaty

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro19.03.2019, 08:05; Aktualizacja: 19.03.2019, 08:16
Na dłuższą metę agencje pracy tymczasowej mogą zmieniać profil. Staną się albo firmami rekrutacyjnymi, albo będą sprowadzać cudzoziemców.

Na dłuższą metę agencje pracy tymczasowej mogą zmieniać profil. Staną się albo firmami rekrutacyjnymi, albo będą sprowadzać cudzoziemców.źródło: ShutterStock

Rośnie presja na agencje pracy tymczasowej. Ubywa im pracowników, których przyjmują do siebie na etaty ich kontrahenci.

Firmy zrzeszone w Polskim Forum HR w 2018 r. zatrudniały 219 tys. pracowników tymczasowych – o 14 proc. mniej niż w 2017 r. Szacowana liczba wszystkich pracujących tymczasowo w tym okresie to ok. 743 tys. osób. Formalnie zatrudnieni są przez agencje pracy, ale swoje obowiązki wykonują na rzecz ich kontrahentów.

Jeden z powodów spadku to zmiany w prawie. Limit „pracy na chwilę” dla jednej firmy to 18 miesięcy. Do niedawna obowiązywał on jedynie agencje. Po upływie przewidzianego ustawą czasu pracownik nadal mógł wykonywać zadania dla tego samego przedsiębiorcy, zmieniała się jedynie agencja go zatrudniająca. Praca tymczasowa była pewnego rodzaju fikcją. Wskutek zmian w prawie od zeszłego roku limit obowiązuje także faktycznego pracodawcę.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Każmirz(2019-03-19 19:15) Zgłoś naruszenie 190

    Według mnie te agencje pracy tymczasowej powinni zlikwidować. :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tyle(2019-04-30 14:17) Zgłoś naruszenie 10

    Agencje pracy tymczasowej i wszelkie firmy typu "córka" zatrudniające pracowników tylko po to by ich wypozyczać do innych firm, to zwyczajny handel ludźmi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane