statystyki

Jak ująć w raporcie ZUS RSA niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu

autor: Izabela Nowacka15.03.2019, 14:30
alkohol, akcyza, banderola

Jeżeli pracownik ma orzeczoną niezdolność do pracy wywołaną chorobą, ale nie przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy, np. z powodu trwania okresu wyczekiwania lub właśnie nadużycia alkoholu, to mamy do czynienia z usprawiedliwioną, ale niepłatną nieobecnością w pracy.źródło: ShutterStock

54-letniemu pracownikowi lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie na okres sześciu dni (4–9 marca). Na zaświadczeniu tym został wpisany kod literowy C. Wiemy, że oznacza on niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu. Jak rozliczyć taką absencję i w jaki sposób wykazać ją w raporcie ZUS RSA? Pracownik w tym roku chorował już 14 dni.

W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość podaje się z zastosowaniem odpowiednich kodów literowych. Jest ich pięć: od A do E. Niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu lekarz oznacza kodem C. Pracownik nie może wnioskować o nieumieszczanie tego kodu na druku zwolnienia. Zgodnie zaś z ogólnymi regułami zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to także wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wymienia okoliczności, przez które pracownik nie nabywa prawa do zasiłku, a tym samym do wynagrodzenia chorobowego. Jedna z takich negatywnych przesłanek dotyczy pracownika chorego z powodu stanu upojenia alkoholowego. Tak więc ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy (i również wynagrodzenie chorobowe) nie przysługuje za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności (art. 16 ustawy zasiłkowej). Jeśli więc lekarz orzeknie o niezdolności do pracy przez ten właśnie okres, pracownik w ogóle nie otrzyma świadczenia chorobowego, przy czym okres ten będzie się liczył do okresu zasiłkowego. Natomiast w razie dłuższej niezdolności z powodu choroby zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe przysługuje dopiero począwszy od szóstego dnia.

Kod 152


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane