statystyki

Posłowie zajmą się projektem zaostrzenia zakazu handlu

autor: Łukasz Guza12.03.2019, 09:29; Aktualizacja: 12.03.2019, 09:29
zakupy handel

Nie było jasne, czy chodzi o wznowienie prac nad omawianym projektem, czy też złożona została inna poselska propozycja nowelizacji przepisów o zakazie handlu.źródło: ShutterStock

Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejm może wznowić prace nad poselskim projektem doprecyzowującym przepisy o handlu w niedzielę. Nowelizacja zakłada m.in. ograniczenie możliwości sprzedaży przez sklepy posiadające status placówek pocztowych. Będą one mogły prowadzić handel, jeśli ich przeważającą działalnością jest wykonywanie usług pocztowych (a nie sprzedaż towarów).

Ograniczy to przypadki, gdy np. zwykłe sklepy powołują się na umowy z operatorami pocztowymi i zobowiązują pracowników do świadczenia pracy także w niedziele. Projekt doprecyzowuje też, że właściciel placówki handlowej, który samodzielnie prowadzi sprzedaż w niedzielę, może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych lub małżonka (także przysposobionych), rodziców, macochy i ojczyma. Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują tej kwestii (ale pomoc osób bliskich dopuszcza Państwowa Inspekcja Pracy). Omawiana propozycja zmian trafiła do Sejmu w listopadzie 2018 r., ale prace nad nią przerwano już miesiąc później.

Początkowo porządek obrad najbliższego posiedzenia (opublikowany na stronie internetowej Sejmu) wywołał wątpliwości. Nie było jasne, czy chodzi o wznowienie prac nad omawianym projektem, czy też złożona została inna poselska propozycja nowelizacji przepisów o zakazie handlu. W odpowiedzi na pytanie DGP Centrum Informacyjne Sejmu (CIS) potwierdziło, że chodzi o poselski projekt zawarty w druku 3038 (czyli ten, który trafił do Sejmu w listopadzie). Wskazało jednocześnie, że wznowienie prac nie jest jeszcze przesądzone, bo porządek obrad publikowany na stronie Sejmu jest jedynie wstępnym, ogólnym planem prac na najbliższe posiedzenie.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane