statystyki

Akta pracownicze: Wypełnienie formularzy to wyzwanie

autor: Jan Witkowski16.02.2019, 08:30
Płatnik składek, który złożył formularz ZUS OSW, zobowiązany jest do przekazania (odpowiednio w terminie roku lub wraz z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń społecznych) raportów informacyjnych za wszystkich pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999–2018. W celu wykonania tego obowiązku musi wypełnić i złożyć formularz ZUS RIA za każdego spośród wymienionych ubezpieczonych.

Płatnik składek, który złożył formularz ZUS OSW, zobowiązany jest do przekazania (odpowiednio w terminie roku lub wraz z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń społecznych) raportów informacyjnych za wszystkich pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999–2018. W celu wykonania tego obowiązku musi wypełnić i złożyć formularz ZUS RIA za każdego spośród wymienionych ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Nowe dokumenty wymagają podania wielu szczegółowych informacji na temat przebiegu zatrudnienia ubezpieczonego. Nie mogą być sprzeczne z danymi ze świadectwa pracy, ale mogą je uzupełniać.

Płatnicy składek, którzy dokumentację pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po raz pierwszy w latach 1999‒2018 chcą przechowywać przez 10 lat zamiast dotychczasowych 50, muszą przekazać do ZUS wiele dodatkowych danych dotyczących przebiegu ubezpieczenia w tych latach. Nowe dane muszą również przekazywać w bieżących raportach miesięcznych oraz w dokumencie wyrejestrowania z ubezpieczeń.

W celu realizacji wymienionych obowiązków płatników składek zostały wprowadzone nowe formularze:

  • oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych ‒ ZUS OSW,
  • raport informacyjny – ZUS RIA,
  • imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – ZUS RPA.

Do nowego zakresu danych został również dostosowany formularz ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń.

Nowe i zmienione formularze zostały wprowadzone w życie rozporządzeniem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2018 r.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane