statystyki

Konieczny ścisły związek z rozwiązaniem umowy

autor: Paulina Szewioła07.02.2019, 20:00
dokument, podpis, biuro, praca

W uzasadnieniu decyzji wskazał, że przywołany przepis rozporządzenia ma zastosowanie w sytuacji, gdy jedyną przyczyną wypłaty przez pracodawcę odszkodowania jest ustanie zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie wypłacane w związku z brakiem oferty ponownego zatrudnienia jest oskładkowane.

Sprawa dotyczy mężczyzny zatrudnionego w jednej ze spółek. Umowa o pracę została z nim rozwiązana za porozumieniem stron w związku z objęciem przez niego funkcji członka zarządu w innej spółce tego samego holdingu. Pracodawca zobowiązał się jednak złożyć mu w ciągu siedmiu dni od daty zakończenia współpracy z nowym podmiotem ofertę ponownego zatrudnienia. Zobowiązanie było obwarowane terminem, po którym wygasało. Natomiast w przypadku jego niewykonania spółka miała wypłacić pracownikowi odszkodowanie w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia brutto. Pracownik po jakimś czasie rozwiązał umowę z nowym pracodawcą, a poprzedni nie przedstawił mu oferty zatrudnienia, ale zdecydował się wypłacić odszkodowanie.

Powstała jednak wątpliwość, czy rekompensatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tej osoby. Zdaniem spółki – nie.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) podstawy wymiaru składek nie stanowią odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane