statystyki

RPO deklaruje pomoc pracownikom Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej

autor: Paulina Szewioła03.12.2018, 07:15; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:19
Nowa ustawa zakłada (w art. 26 ust. 1 pkt 4), że osoby zatrudnione w IEŚW-IB stają się pracownikami tego pierwszego podmiotu, ale tylko na trzy miesiące.

Nowa ustawa zakłada (w art. 26 ust. 1 pkt 4), że osoby zatrudnione w IEŚW-IB stają się pracownikami tego pierwszego podmiotu, ale tylko na trzy miesiące.źródło: ShutterStock

Utworzenie Instytutu Europy Środkowej na bazie Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej pozwala zwolnić z pracy część pracowników, w tym także kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym – alarmuje RPO. I deklaruje dla nich wsparcie – gdyby zdecydowali się na drogę sądową.

Możliwość takich zwolnień – zdaniem RPO niezgodnych z prawem – daje ustawa o Instytucie Europy Środkowej, która w ekspresowym tempie przeszła ścieżkę legislacyjną.

KPRM, która jest projektodawcą, uzasadniała, że konieczność utworzenia takiej jednostki wynika z faktu, że żaden z istniejących podmiotów o statusie państwowego instytutu badawczego nie zajmuje się zagadnieniami geopolitycznymi skupionymi wokół inicjatywy Trójmorza oraz współpracy państw Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Zdecydowała jednocześnie, że nie stworzy nowej placówki, ale wykorzysta jako bazę istniejący już Instytut Europy Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Lublinie (IEŚW-IB). Jego dotychczasowa działalność skupiała się na regionie państw byłego ZSRR i miała charakter głównie naukowy.

Zmiana ta spowoduje jednak daleko idące konsekwencje w sferze pracowniczej. – Zatrudneni w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej zostaną potraktowani tak, jak wcześniej pracownicy kilku innych instytucji publicznych, m.in. Biura Trybunału Konstytucyjnego, Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych – alarmuje RPO.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane