statystyki

RPO: Minimalna płaca także dla pomocnika rolnika

autor: Łukasz Guza14.06.2018, 09:39; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:20
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

W ocenie rzecznika sytuacja rolnika uczestniczącego w obrocie gospodarczym jest taka sama, jak przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze.

Osoby, które zawarły umowy cywilne z rolnikami o sezonową pracę przy zbiorze warzyw lub owoców, powinny być objęte gwarancją minimalnego wynagrodzenia. Tak uważa Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który skierował wystąpienie w tej sprawie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

RPO podkreślił, że zasady zatrudniania w gospodarstwach rolnych przy pracach pomocniczych wymagały uregulowania. Cel ten zrealizowała nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (z 13 kwietnia 2018 r., Dz.U. poz. 858), która wprowadziła nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – o sezonową pomoc przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane