statystyki

Jaka lista płac dla pracownika, któremu umorzono odszkodowanie za wyrządzoną szkodę

autor: Izabela Nowacka28.09.2018, 20:00
Skoro pracodawca poniósł szkodę o określonej wartości, którą pracownik miał pokryć, a potem powziął decyzję, by odszkodowanie częściowo umorzyć, to część niespłaconą weźmie tym samym na siebie, ponosząc świadczenie za pracownika.

Skoro pracodawca poniósł szkodę o określonej wartości, którą pracownik miał pokryć, a potem powziął decyzję, by odszkodowanie częściowo umorzyć, to część niespłaconą weźmie tym samym na siebie, ponosząc świadczenie za pracownika.źródło: ShutterStock

Pracownik został przez pracodawcę pociągnięty do odpowiedzialności materialnej. W wyniku nieumyślnego zachowania wyrządził szkodę, która została wyceniona na 8286 zł i pracownik wyraził zgodę na piśmie na potrącanie mu odszkodowania z wynagrodzenia za pracę w ratach w wysokości po 500 zł miesięcznie, przy czym ostatnia miałaby wynosić 286 zł. Spłacił już 6000 zł, a resztę, na jego wniosek, pracodawca zdecydował się umorzyć. Czy wartość umorzenia (2286 zł) stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy, a jeśli tak, to jak go rozliczyć (zwykłe koszty uzyskania przychodów, kwota zmniejszająca podatek)? Pracownik otrzymuje stałą pensję 3700 zł oraz zmienną miesięczną premię, w zależności od jakości pracy. W okresie czerwiec–sierpień 2018 r. łączna ich wysokość to 1890 zł, a we wrześniu – 520 zł.

Wartość umorzenia odszkodowania stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy, który podlega zarówno opodatkowaniu, jak i obłożeniu składkami na ZUS.

Zasady odpowiedzialności materialnej

W zakresie obowiązków pracownika mieści się wykonywanie pracy sumiennie i starannie, a w szczególności dbanie o dobro zakładu pracy i ochrona jego mienia (art. 100 kodeksu pracy; dalej: k.p.). Jednak mimo starannności i tak może dojść do zdarzenia, w wyniku którego powstanie szkoda w majątku pracodawcy. Pracownik poprzez swoje określone zachowanie lub zaniechanie działania może doprowadzić do przepadku bądź uszkodzenia firmowego mienia. Za szkodę wyrządzoną pracodawcy swoimi poczynaniami ponosi odpowiedzialność materialną (przy czym ostrzejsze zasady odpowiedzialności obowiązują w przypadku szkody w mieniu powierzonym z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się).

Zakres odpowiedzialności materialnej wyznacza kodeks pracy w rozdziale I działu V. Zgodnie z art. 114 k.p. pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w tym rozdziale. Aby można go było pociągnąć do odpowiedzialności, muszą łącznie wystąpić następujące warunki:

1) w majątku pracodawcy musi powstać szkoda – obejmuje ona uszczerbek, będący różnicą w wartości mienia przed zdarzeniem skutkującym powstaniem szkody i po nim, plus ewentualne utracone korzyści, jakie pracodawca mógłby osiągnąć, gdyby szkody nie było,

2) doszło do niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych,

3) pracownik ponosi winę,

4) szkoda jest naturalną konsekwencją zawinionego zachowania pracownika, polegającego na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązków.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Hmmm(2018-09-29 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    ************* się żeruje na Padlinie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane