Czas na radykalne zmiany. Inaczej do policji trzeba będzie przyjmować obcokrajowców [WYWIAD]

autor: Dariusz Koźlenko23.09.2018, 12:00
Wszyscy, którzy idą na zwolnienia, mają płacone chorobowe mniejsze od pensji. Dlaczego policjanci mają mieć sto procent?

Wszyscy, którzy idą na zwolnienia, mają płacone chorobowe mniejsze od pensji. Dlaczego policjanci mają mieć sto procent?źródło: ShutterStock

Jeśli rząd się nie zreflektuje, może trzeba będzie przyjmować do policji obcokrajowców, a ludziom wydawać pozwolenie na broń i namawiać, by zapisywali się na kursy samoobrony - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

2 października policjanci mają wyjść na ulice. Ale nie po to, by je patrolować, tylko żeby protestować. Przeciwko czemu?

Od wielu lat mówi się, że w policji nie dzieje się dobrze. Kolejne ekipy rządzące traktowały nas nie najlepiej. Traciliśmy kolejne uprawnienia, nie podnoszono nam pensji i nagle okazało się, że służba nie jest już atrakcyjna finansowo, nie zachęca też rozwiązaniami emerytalnymi. W dodatku komercyjny rynek pracy oferuje lepsze zarobki i krótszy czas pracy. Trzeba pamiętać, że policjant to specyficzny zawód. Kto, przyjmując się do pracy, ślubuje, że jeśli zajdzie konieczność, to poświęci swoje życie? Teraz to wszystko skumulowało się i policjanci powiedzieli: „dość”.

Wszyscy? Jest wśród policjantów jednomyślność?

Od kilku tygodni prewencja i drogówka prowadzą akcję protestacyjną, która polega na tym, że wystawiają mniej mandatów, a więcej pouczają. Po tym, jak inni policjanci przyjęli te działania, widać, że jest wśród nas jednomyślność. Niewątpliwie nadszedł czas na zmiany. I to nie kosmetyczne, ale radykalne.

Od czego trzeba zacząć?

Jest wiele spraw do załatwienia. Choćby wspomniane pensje. Proszę sobie wyobrazić, że dziś policjant ze służby patrolowej, który codziennie naraża swoje życie, zarabia 2,6 tys. zł na rękę. A jeszcze musi z tego sam się ubezpieczyć, bo firma tego nie robi. Więc kiedy ministrowie mówią, że w krótkiej perspektywie czasu każdy policjant dostanie średnio 800 zł brutto więcej, to niech się zastanowią, co to znaczy. Głowa w lufciku, dupa w piekarniku, a średnia temperatura ciała 36,6 – to jest dobra definicja średniej. Pytanie, ile z niej dostanie policjant z patrolówki. I nie brutto, tylko netto, bo dla niego liczy się to, co może włożyć do kieszeni i wydać w sklepie. Druga rzecz to emerytury. Wcześniej policjanci mogli odejść na nią po 15 latach służby. Wiele osób twierdziło wtedy, że to za wcześnie, chociaż nikt nie mówił, że odchodząc po 15 latach, policjant dostawał tylko 40 proc. ostatniego uposażenia. I mało kto się na to decydował. Ale zmieniono to i teraz policjanci mogą skorzystać z tego świadczenia dopiero po 25 latach pracy. Nie protestujemy przeciwko temu, przyjęliśmy to rozwiązanie. Nie zgadzamy się jednak z kolejnym warunkiem, że poza 25-letnim stażem, policjant musi mieć też skończone 55 lat.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Jurek(2018-09-23 12:50) Zgłoś naruszenie 311

  Dlaczego są pieniądze na świadczenia dla ludzi którym nie chce się pracować, a nie ma pieniędzy na godne wynagrodzenie dla ludzi którzy ciężko pracują?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • GG(2018-09-23 14:05) Zgłoś naruszenie 102

  W szkołach też niedługo uczyć będą obcokrajowcy. Kto normalny po studiach będzie pracował za 1600zł?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tamar(2018-09-23 21:33) Zgłoś naruszenie 119

  Akurat w szkole praca to bajka, znam nauczycieli i wracają sobie spacerkiem do domu ok. godz. 12-13 tak codziennie, a idą na 8-9. Natomiast w służbach pracują przez 8 czasem i więcej godzin mają styczność ze zbirami, narkomanami, ogniem w przypadku straży, mordercami itp. Szkoła to bajka, szczególnie wyższa, nie podoba się to na wolny rynek. Pieniądze zamiast ładować w uczelnie i niepotrzebne kierunki, tworzyć kolejnych ekonomistów, doktoraty z zarządzania, socjologii, prawa i innych rzeczy nie potrzebnych, to dać na służby - policja, straż, na zdrowie.

  Odpowiedz
 • koper(2018-09-24 09:56) Zgłoś naruszenie 71

  Jeśli ludzie chcą bezpiecznego państwa i Policji, która będzie pracowała jak należy, powinni popierać podwyżki dla Policji.

  Odpowiedz
 • kirk(2018-09-24 18:27) Zgłoś naruszenie 31

  Do tego wszystkiego należy dodać, że w służbach mundurowych nie funkcjonuje coś takiego jak Państwowa Inspekcja Pracy, tak jak w cywilu. W efekcie przełożeni robią z ludźmi co chcą układając grafiki (ostatnio pół miesiąca przepracowałem w trybie 8 godzinnym, a drugie pół w 12 godzinnym) i zadaniując do służby. Poza tym, patologią jest sztuczne różnicowanie stanowisk w tej samej komórce organizacyjnej - ja pracuję od pięciu lat na stanowisku referenta (3 grupa) podczas gdy wszyscy inni robiący dokładnie to samo co ja pracują na stanowiskach asystentów (5 grupa). Różnica w zarobkach to około 300 zł. W cywilu prawo na to nie pozwala. I to wszystko tłumaczą oczywiście "potrzebami służby" [sic] ....

  Odpowiedz
 • Lex(2018-09-25 11:49) Zgłoś naruszenie 01

  To jest jakies nieporozumienie, ze po 15 latach mozna isc na emeryture. Moj brat idzie na emeryture majac 40 lat, rzez nastepne 40 trzeba bedzie na tego byka lozyc z naszych pieniedzy. Policjanci powinni isc na emeryture najpredzej w wieku 55 lat i to tylko czesciowa. Oni poprostu zarabiaja zbyt malo, kto bedzie sleczyl w radiowozie na mrozie i wykonywal poprawnie swoje obowiazki za 2000 PLNmc? To jest chore, powinni wiecej dostawac ale i dluzej pracowac.

  Odpowiedz
 • POlaPatriotta(2018-10-05 07:41) Zgłoś naruszenie 02

  biedna polska policja zeby sie schowac w krzakach czy za przejsciem i wystawic mandat to jo, ale jak maja przyjechac bo kogos napadli albo bija to juz problem , ********** nieudacznicy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane