statystyki

Pracownicy Castoramy żądają nie tylko podwyżek

autor: Patrycja Otto06.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.09.2018, 08:08
Pracownicy skarżą się, że obecne reguły działają na ich niekorzyść.

Pracownicy skarżą się, że obecne reguły działają na ich niekorzyść.źródło: ShutterStock

Szykuje się spór zbiorowy w kolejnej ogólnopolskiej sieci handlowej. – Wczoraj podczas spotkania z zarządem sieci złożyliśmy pismo z naszymi żądaniami. Daliśmy czas na ich spełnienie do 12 września. Potem rozpocznie się spór zbiorowy z pracodawcą – informuje Wojciech Kasprzyk, przewodniczący Solidarności w Castoramie. Pracownicy walczą o zmiany od kwietnia. Bezskutecznie, dlatego zdecydowali się na ostateczny krok.

Postulaty związkowców dotyczą przede wszystkim zwiększenia wynagrodzenia o 900 zł dla każdego pracownika. Podwyżkami miałyby być objęte też pensje dla nowo zatrudnianych, które dzięki temu wzrosłyby do 3500 zł brutto. W zamian za podwyżki pracownicy są gotowi zrezygnować z premii kwartalnej. – Wynagrodzenia oferowane obecnie przez firmę są nieatrakcyjne na tle konkurencji. Dlatego nie ma chętnych do pracy, a ci, którzy są, rezygnują, bo warunki pracy robią się coraz trudniejsze. Tylko w sklepie w Zgorzelcu w jednym miesiącu odeszło 10 proc. załogi. Do podobnych sytuacji dochodzi w innych marketach – wyjaśnia Wojciech Kasprzyk.

Związkowcy domagają się też zmian w regulaminie wynagradzania. Chodzi o dodatek za pracę w niedzielę, który miałby być naliczany od każdej rozpoczętej godziny. Na stanowisku kierownika byłoby to 35 zł brutto, jego zastępcy – 25 zł, a na pozostałych 20 zł brutto.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Jj(2018-09-06 14:26) Zgłoś naruszenie 230

    Pracuje w Casto w stolicy. Sytuacja słodka nie jest. Coraz mniejsza obsada, wymagania coraz większe. Już słyszałem od paru kolegów, że czas stąd uciekać. Nie dziwię się bo np. podstawa w Lidlu jest większa niż w Casto a praca lżejsza. Codzienne obroty wszystkich sklepów to kilkadziesiąt milionów a my nawet kilku procent premii nie dostajemy bo jest tak rozpisana że można łatwo nią manipulować. Podwyżki to też śmiech na sali. Koszty życia rosną w zastraszającym tempie a płace stoją. Młodsi stażem pracownicy trochę popracują i uciekają bo pracy jest nawał i kasa mała. Starsi stażem też zaczynają szukać czegoś innego bo ile można znosić to co się dzieje. Siła Castoramy zawsze byli pracownicy którzy potrafią doradzić, zdobyć klienta i należycie obsłużyć. Jak tak dalej będzie to "Ukraina" a klient niech sobie radzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DD(2018-09-06 10:10) Zgłoś naruszenie 172

    W OBI jest ta sama sytuacja , Zarząd wykorzystuje roboli do granic możliwości a sami kabzę nabijają.

    Odpowiedz
  • Arek(2018-09-06 15:17) Zgłoś naruszenie 1222

    Nieudaczniki kto wam każe tam robić po wyrokach jesteście że musicie odpracować. Prawda jest taka że pracownik w Polsce jest śmieciem ,i tak naprawdę jest 5 innych nie licząc Ukrainy więc miejcie wywalone na związki i sami się weźcie za siebie tak narzekacie to służcie wszyscy na raz wypowiedzenia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pol(2018-09-06 11:41) Zgłoś naruszenie 112

    W Obi lepiej zarabiają....

    Odpowiedz
  • Ogrodnik(2018-09-07 11:06) Zgłoś naruszenie 100

    Nie ma co liczyć na zmiany w wynagrodzeniach, pracodawca (Castorama) przewiduje jakieś pozorowane "ruchy" w kwietniu przyszłego roku - o czym można przeczytać w protokole ze spotkania z radą pracowników. Teraz najważniejsze dla grupy kingfisher jest ratowanie B&Q w u.k. - sieć DIY nie radzi sobie mimo zamykania sklepów przez największego konkurenta na rynku czyli HOMEBASE. Idea zunifikowanych produktów - "to samo we wszystkich sklepach grupy" ciągnie i ich i Castoramę (nie tylko w Polsce) na dno... I kamyczek do braku zmian w wynagrodzeniach dorzucają sobie sami pracownicy wykonując swoją pracę na dziale przeznaczoną pierwotnie dla 9 osób w 5, albo i mniej (patrz małe działy: metalowy, pirt, itd.). Choć nie ukrywam, że trzymam kciuki za podwyżki dla wszystkich pracowników sieci Castorama (ale nie dla centrali).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jon(2018-09-07 23:05) Zgłoś naruszenie 90

    Z casto kiedyś lidera zrobili frajera. Ja pracuje tam tylko bo mam blisko do pracy, jestem uczciwy więc wykonuje swoją pracę rzetelnie, wiedząc o tym że pracodawca mnie dyma, ale rzetelnie to nie znaczy z zaangażowaniem. Przy chodzę jak do fabryki na 7 h i mam w ***** ile zrobimy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Casto Zolnierz(2018-09-09 12:07) Zgłoś naruszenie 90

    Awansowanie ludzi niespelna rozumu oraz pocieszycielek dyrektorow i kierownikow w niekontrolowanej ilosci doprowadzilo w sklepach Castorama do balaganu, ktory wymyka sie spod kontroli. Kolejna wazna rzecz to myslenie prowincjonalnych dyrektorow i kierownikow, ze kieruja idiotami i naiwniakami, a bardzo czesto zwykli ludzie od paleciaka sa bardziej inteligentni i lepiej wyksztalceni niz oni. Wiec na obietnice bez pokrycia i propagandowe plakaty nie nabieraja sie. Bede dalej sledzil dalsze skandale oraz milionowe straty generowane przez awansowanych polglowkow z ogromnym zaciekawieniem bo zaczyna to byc wieksza rozrywka niz drogi film sensacyjny.

    Odpowiedz
  • Zdzicho(2018-09-06 11:12) Zgłoś naruszenie 723

    3500 zl brutto to w adm.rzadowej zepsolonej tyle osoby z doswiadczeniem nie zarabiaja.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kierownik(2018-09-06 21:45) Zgłoś naruszenie 41

    Castoramie ******* Anglicy... (akcjonariusze), Polacy (zarząd), a przede wszystkim pani Kasia... ******* jedna siec, teraz "lidera" rynku... pikujecie mądrale...

    Odpowiedz
  • Jan(2018-09-18 18:49) Zgłoś naruszenie 30

    nie jestem zwolennikiem zadnej partii ale ten kto ty wylewa swoje zale że to przez PiS to niech przypomni sobie co bylo za PO... sprzedana Polska i nic sie nie zmienialo z niczym teraz nie mozna powiedziec że jest super ale przynajmniej cos ruszylo dla Polaków... wiadomo ja tez chce wiecej zarobić ale wszystko jest kwestią czasu... Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Rymek(2018-09-06 23:47) Zgłoś naruszenie 23

    Przecież nic w tym dziwnego. Sam niedawno odkryłem stronę SzybkieCV.pl i z ciekawości zrobiłem sobie CV na próbe i wysłałem do konkurencji. Od razu mi więcej zaproponowali....

    Odpowiedz
  • Ewo(2018-09-07 07:14) Zgłoś naruszenie 12

    Zapraszamy do urzędów centralnych.

    Odpowiedz