statystyki

Pracownik gminy może trafić na pewien czas do innego wydziału

autor: Bartosz Bator05.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:45
Pracownik gminy może trafić na pewien czas do innego wydziału

Pracownik gminy może trafić na pewien czas do innego wydziałuźródło: ShutterStock

Przy okazji wypłaty świadczenia 300+ i nowych wniosków o 500+ wójt zamierza oddelegować do tej pracy dwóch pracowników, bo nikt nie zgłosił się dobrowolnie. Czy kierownik jednostki samorządu terytorialnego może oddelegować urzędnika do innego wydziału na pewien czas?

Kwestię tę reguluje ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260). Wskazuje ona, że jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, lecz zgodnej z jego kwalifikacjami na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Z jednej strony nie można zatem bez powodu zmieniać miejsca pracy urzędnika, ale z drugiej ustawa uzależnia taką możliwość jedynie od „potrzeb jednostki”, które mogą być definiowane dość różnorodnie i niejednoznacznie.

Może to prowadzić do nadużyć i wykorzystywania tego przepisu jako narzędzia do swobodnego przenoszenia pracowników (także mającego charakter represji wobec nielubianej osoby). Pewną blokadą jest to, że może to nastąpić na maksymalnie 3 miesiące w roku. Oczywiście w okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, nie niższe od dotychczasowego, ale nie przysługuje mu z tego tytułu żaden dodatek.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane