Obecnie 15,6 procent firm planuje podwyżki w nadchodzącym kwartale, co oznacza wzrost o 4,3 pkt proc. w ujęciu rocznym, wynika z dziesiątej edycji badania "Barometru Rynku Pracy" przygotowanego przez Work Service. W analogicznym okresie 2016 roku 9,4 procent firm planowało podwyżki płac, natomiast w 2015 roku o tej porze - 5,2 procent pracodawców.

"Obecnie tylko 8,7 procent Polaków obawia się utraty, a ponad 88% jest przekonanych o utrzymaniu obecnego zatrudnienia, co jest najwyższym wynikiem w historii naszych badań. Takie nastroje przekładają się również na inne aspekty, jak choćby najlepsze od 3 lat wskazania związane ze spodziewanym czasem znalezienia nowej pracy, a także wysokie aspiracje zarobkowe. Nadal niemal 60 procent oczekuje podniesienia poziomów płac, a przy zmianie zatrudnienia liczą na wyższe stawki o 25-50 procent. Taka silna presja płacowa z pewnością staje się dużym wyzwaniem dla strony pracodawców, ale jednocześnie napędza wysokie poziomy konsumpcji w polskiej gospodarce" - powiedział prezes Work Service Maciej Witucki, cytowany w komunikacie poświęconym badaniu.

Z badania wynika, że najbardziej gotowe do podnoszenia płac są firmy zatrudniające ponad 250 pracowników (20,4 procent), a także firmy z branży usługowej (26,5 procent) i produkcyjnej (25 procent).

"Największymi optymistami w zakresie wzrostu wynagrodzeń są mieszkańcy dużych miast o wielkości zaludnienia ponad 500 tys. - w tych lokalizacjach przeszło 2/3 badanych spodziewa się poprawy przychodów z pracy. Ten trend nie powinien dziwić , choćby ze względu na to, że w dużych aglomeracjach miejskich, w ostatnich kwartałach notowane są śladowe poziomy bezrobocia (poniżej 3%), a także rekordowe ilości ofert pracy. [...] Co ciekawe , również na terenach wiejskich ponad 61% badanych oczekuje wzrostu wynagrodzeń" - czytamy w raporcie.

Ponadto raport wykazał, że 49,7 procent firm ma problemy z dostępnością odpowiednich kandydatów, a 16,4% pracodawców nie podejmuje nowych inwestycji z powodu deficytów kadrowych.

"Prognozy zatrudnienia pokazują, że do 2020 roku będziemy obserwować dalszy wzrost zatrudnienia. Nadal istnieje szeroka baza zasobów pracowniczych, zwłaszcza osób po 50. roku życia. Pamiętajmy również o tym, że osoby po 56. roku życia nie będę objęte programem pracowniczych planów kapitałowych (PPK), więc koszty po stronie pracodawcy będą mniejsze" - powiedział zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym Piotr Arak podczas konferencji prasowej.

Dane prezentowane w ramach "Barometru Rynku Pracy X" zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=305) w dniach 18-27.07. 2018 r. oraz pracowników (N=554) w dniach 16-20.07.2018 r.