Holding nie ułatwi zwolnień grupowych

autor: Łukasz Guza16.08.2018, 16:00
Pracownice zaskarżyły legalność zbiorowych redukcji etatów

Pracownice zaskarżyły legalność zbiorowych redukcji etatówźródło: ShutterStock

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła pracownic niemieckiej spółki APSB zajmującej się obsługą pasażerów na lotnisku w Berlinie. Firma wykonywała usługi wyłącznie na rzecz spółki GGB (realizującej wiele zadań dla portów lotniczych).

Z powodu odnotowanych strat od 2014 r. GGB stopniowo rozwiązywało umowy zawarte z APSB. 22 września 2014 r., podczas walnego zgromadzenia APSB, spółka GGB – jako jedyny wspólnik mający prawo głosu – podjęła uchwałę o zakończeniu działalności APSB 31 marca 2015 r. W styczniu 2015 r. ostatnia z wymienionych firm poinformowała radę zakładową o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i wysłuchała ją w tej kwestii, ale nie wzięła pod uwagę sprzeciwu rady wobec niektórych wypowiedzeń (opierały się one na zarzucie fikcyjności części strat).

Pracownice zaskarżyły legalność zbiorowych redukcji etatów, a niemiecki sąd pracy uznał, że rozstrzygnięcie omawianych sporów zależy m.in. od wykładni dyrektywy Rady 98/59/WE z 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych (Dz.U. 1998, L 225, s. 16). Chodziło przede wszystkim o interpretację pojęcia przedsiębiorstwa, które sprawuje kontrolę nad pracodawcą. Dlatego sąd skierował pytania prejudycjalne do TSUE.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane