statystyki

Bez zgody na gorsze warunki nie ma prawa do lepszej odprawy

autor: Artur Radwan07.08.2018, 07:36; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:36
umowa, prawo, podpis

Przy zmianie układu zbiorowego pracy firma nie musi dawać wypowiedzeń zmieniającychźródło: ShutterStock

Uchylenie porozumienia zbiorowego przez nowe, które spowodowało zmianę warunków pracy na niekorzyść pracowników, nie wymagało wypowiedzenia zmieniającego – orzekł Sąd Najwyższy.

Od 1999 r. u pracodawcy obowiązywał zakładowy układ zbiorowy pracy. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej właściciel postanowił go zmienić. W 2014 r. zawarł z działającymi u niego organizacjami związkowymi porozumienie gwarantujące pracownikom odprawę przewidzianą w układzie z 1999 r. w sytuacji rozwiązywania z nimi umów wskutek złożenia wypowiedzeń zmieniających. Po kilku miesiącach pracodawca i strona związkowa zawarli porozumienie kończące spór zbiorowy. Na jego podstawie pracodawca wprowadził program dobrowolnych odejść, zobowiązał się do stosowania postanowień układu zbiorowego z 1999 r. do 30 września 2014 r. oraz do nieskładania pracownikom do tego czasu oświadczeń o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy wynikających z wypowiedzianego układu.

W październiku 2014 r. pracodawca zaproponował podwładnemu porozumienie zmieniające w związku ze zmianą zakładowego układu zbiorowego pracy. Ten się na nie nie zgodził i zwrócił pozwanemu niepodpisany egzemplarz. Pracodawca wypowiedział mu więc dotychczasowe warunki zatrudnienia wynikające z układu zbiorowego z 1999 r. Zaproponował w to miejsce postanowienia układu z 2014 r. i wskazał – jako przyczynę zmiany – potrzebę dostosowania indywidualnych warunków zatrudnienia do nowej sytuacji powstałej w wyniku rozwiązania układu z 1999 r. i wprowadzenia nowych warunków umowy wynikających z nowego, mniej korzystnego dla pracowników układu.

Pracownik odmówił przyjęcia proponowanych warunków. Argumentował, że pracodawca wcześniej nie zgodził się na zastosowanie względem niego programu dobrowolnych odejść i zaznaczył, że wobec odmowy przyjęcia nowych warunków zatrudnienia obowiązują postanowienia układu z 1999 r. Pracodawca nie zgodził się z tą argumentacją i rozwiązał umowę z podwładnym.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy --(2018-08-08 17:12) Zgłoś naruszenie 50

    Nie rozumiem "Argumentował, że pracodawca wcześniej nie zgodził się na zastosowanie względem niego programu dobrowolnych odejść......To co dzielił tym programem wybiórczo? --pracownik ma prawo dochodzić z tego tytułu inne roszczenie i żądać stosownego odszkodowania. Polecam kontakt z prawnikiem .

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-08-07 11:05) Zgłoś naruszenie 30

    Nie rozumiem "Argumentował, że pracodawca wcześniej nie zgodził się na zastosowanie względem niego programu dobrowolnych odejść......To co dzielił tym prigramem wybiórczo? --przacownik ma prawao dochodzić z tego tytulu inne roszczenie i żadać stoswnego odszkodwania. Polecam kontakt z prawnikiem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane