statystyki

UODO przyznaje: Znane są nam przypadki fikcyjnych rekrutacji przeprowadzanych tylko po to, aby uzyskać dane osobowe

autor: Karolina Topolska26.07.2018, 20:00
Agnieszka Świątek-Druś rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Agnieszka Świątek-Druś rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czujność powinny wzbudzać np. takie sytuacje, w których prowadząca rekrutację firma prosi nas o podanie danych w zakresie wykraczającym poza przepisy kodeksu pracy - mówi w wywiadzie dla DGP Agnieszka Świątek-Druś, rzecznik UODO.

Wielu pracodawców zamieszcza ogłoszenia o pracę, choć wcale nie prowadzi rekrutacji. Dane kandydatów zbierają „na wszelki wypadek”. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem czy to już wyłudzanie danych?

Mówiąc o wyłudzaniu danych, zazwyczaj mamy na myśli ich zdobywanie przy zastosowaniu podstępu, oszustwa, kłamstwa, by wykorzystać je w zupełnie innym niż podawany celu, często nawet przestępczym. Znane nam są przypadki prowadzenia fikcyjnej rekrutacji w celu zdobycia czyichś danych i ich późniejszego wykorzystania np. do kradzieży tożsamości i związanego z tym wyłudzenia pożyczek bądź skorzystania w czyimś imieniu z płatnych usług. Jeśli jednak zamieszczanie ogłoszeń o rekrutacji służy pozyskaniu danych osobowych osób szukających pracy lub będących specjalistami w określonej dziedzinie, w celu ich ewentualnego przyszłego zatrudnienia, to możemy raczej mówić o zbieraniu danych osobowych na zapas. O ile taki cel może być uzasadniony, to trzeba go realizować z uwzględnieniem podstawowych zasad ochrony danych osobowych.

Czyli?

Czyli zgodnie z art. 5 RODO – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych – administrator powinien przetwarzać dane zgodnie z prawem, rzetelnie i w sposób przejrzysty dla osoby, której one dotyczą. Powinien też zbierać je w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach i nie wykorzystywać ich w sposób z nimi niezgodny. Jednocześnie RODO zobowiązuje go, by pozyskując dane osobowe, w sposób jasny, przejrzysty i zrozumiały informował m.in. o celu i podstawie prawnej ich przetwarzania, a także o okresie, przez który zebrane dane będą przechowywane. Zatem jeśli pracodawca chciałby budować bazę osób zainteresowanych podjęciem u niego zatrudnienia w przyszłości, powinien to jasno określić w ogłoszeniu rekrutacyjnym, wskazać, jak długo będzie przechowywał dane kandydatów, i na takie działanie pozyskać ich zgodę.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane