statystyki

Odszkodowanie dla prezesa odwołanego podczas urlopu wypoczynkowego

autor: Artur Radwan14.06.2018, 09:39; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:48
biznes, firma, praca

SN wskazał, że pozwany pyta o sens trwania stosunku pracy, gdy pracownik został odwołany z funkcji prezesa i jednocześnie zakłada, że jego uprawnienia pracownicze nie zostały uszczuplone.źródło: ShutterStock

Zarząd firmy, który w pierwszym dniu urlopu wypoczynkowego odwołuje jej członka i wypowiedzenie umowy wysyła mu pocztą, musi liczyć się z odszkodowaniem. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik, któremu powierzono obowiązki prezesa zarządu, zatrudniony był w firmie na czas nieokreślony. Od 26 lutego 2016 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (udzielonym do 30 maja 2016 r.). W dniu 26 lutego 2016 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki odwołało go z funkcji prezesa. Z tej przyczyny wypowiedziano mu umowę, a wypowiedzenie doręczono przez pocztę 4 kwietnia 2016 r. (czyli w trakcie urlopu).

Były już prezes odwołał się do sądu I instancji, który orzekł, że doszło do naruszenia art. 41 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Na podstawie art. 45 par. 1 k.p. sąd I instancji zdecydował o zasądzeniu odszkodowania dla zwolnionego prezesa.

Pracodawca od tego wyroku odwołał się do sądu II instancji. Ten podzielił wydane wcześniej rozstrzygnięcie i oddalił apelację.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane