statystyki

Delegowanie pracowników: Europa postawiła na protekcjonizm, wbrew traktatom

autor: Stefan Schwarz12.06.2018, 07:26; Aktualizacja: 12.06.2018, 08:59
Pocieszające jest, że tekst nowej dyrektywy nie jest tak niekorzystny, jak pierwotnie miał być, biorąc pod uwagę propozycje, które pojawiały się na kolejnych etapach prac.

Pocieszające jest, że tekst nowej dyrektywy nie jest tak niekorzystny, jak pierwotnie miał być, biorąc pod uwagę propozycje, które pojawiały się na kolejnych etapach prac.źródło: ShutterStock

Parlament Europejski 29 maja przegłosował nowelizację dyrektywy o delegowaniu pracowników wprowadzającą de facto usankcjonowany prawnie protekcjonizm ekonomiczny bogatych państw centralnej Europy przeciwko krajom biedniejszym. Tymczasem każda forma protekcjonizmu ekonomicznego stoi w sprzeczności z zasadami gwarantowanymi w Traktacie o Unii Europejskiej.

Politycy z sześciu najbogatszych państw UE wyrazili się jasno, że nie życzą sobie na swoim terenie konkurencji ze strony firm usługowych z mniej zamożnych państw. Oczywiście chcieliby nadal korzystać z umiejętności naszych specjalistów, ale tylko, jeśli będą oni zatrudnieni bezpośrednio w tamtejszych przedsiębiorstwach.

Jak to się stało, że tak kontrowersyjna dyrektywa uzyskała poparcie większości? Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze, mimo że dotyczy swobody przepływu usług, a więc swobody gospodarczej, procedowanie nad nią powierzono komisji, która zajmuje się sprawami socjalnymi i ochroną praw pracowników. Dla zasiadających w niej europosłów wymiar ekonomiczny ma znaczenie marginalne. Po drugie, Komisja Europejska promowała ten projekt jako przywracający równość i uczciwe zasady. Nie dodawano, że tylko z perspektywy bogatych państw. Po trzecie, „równa płaca za tą samą pracę” to dogmat związków zawodowych i frakcji europejskich socjaldemokratów. Fakt, że przewodniczący KE Jean-Claude Juncker dopisał fragment „w tym samym miejscu”, który w zasadzie odwrócił sens tej słusznej idei dla lewicowych polityków, nie miał znaczenia.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane