statystyki

Kiedy Ukrainiec zapłaci w Polsce podatek i składki do ZUS

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 10:02; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:27
Zasadniczo, jeśli cudzoziemiec nie jest rezydentem polskim dla celów podatkowych, to podlega on opodatkowaniu wyłącznie od dochodów uzyskanych ze źródeł polskich.

Zasadniczo, jeśli cudzoziemiec nie jest rezydentem polskim dla celów podatkowych, to podlega on opodatkowaniu wyłącznie od dochodów uzyskanych ze źródeł polskich.źródło: ShutterStock

Zatrudniamy w firmie obcokrajowca, konkretnie Ukraińca, na umowie-zleceniu. Jakie obowiązki jako pracodawcy mamy wobec ZUS i urzędu skarbowego? Gdzie w ogóle cudzoziemiec rozliczy się podatkowo z dochodów osiągniętych na terenie Polski – u nas czy w swoim ojczystym kraju? Czy zależy to od charakteru umowy łączącej pracownika z pracodawcą?

O tym, czy pracownik zza wschodniej granicy zapłaci daninę w naszym kraju, decyduje:

 • umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: umowa o UPO),
 • ustawa o PIT, oraz
 • posiadany przez niego certyfikat rezydencji.

W przypadku cudzoziemców, czyli rezydentów innych krajów, opodatkowanie ich dochodów zależy od tego, czy Polska posiada z tymi państwami umowę o UPO. Do grona takich krajów należy m.in. Ukraina.

Jak tłumaczy Józef Banach, radca prawny w InCorpore Banach Szczypiński Partnerzy, opodatkowanie dochodu uzyskanego w Polsce przez taką osobę zależy od postanowień danej umowy o UPO. Sam podatek nakładany jest jednak przepisami ustawy o PIT, a nie postanowieniami umowy o UPO. Umowy o UPO określają bowiem jedynie, czy dany dochód podlega opodatkowaniu w Polsce, w drugim państwie będącym państwem rezydencji danej osoby, a może częściowo w Polsce, a częściowo w państwie rezydencji danej osoby.

– Umowa o UPO stanowi więc szczególny rodzaj zwolnienia podatkowego, o ile dzięki jej zastosowaniu okaże się, że dany dochód nie może być opodatkowany w Polsce – mówi Józef Banach. Podatnik musi jednak udowodnić, że postanowienia danej umowy o UPO mają do niego zastosowanie, przedstawiając certyfikat rezydencji. To jest kluczowy dokument dla cudzoziemca. – Jeśli podatnik go nie ma, to jego dochód uzyskany w Polsce podlega opodatkowaniu wyłącznie na podstawie polskich przepisów – ustawy o PIT – stwierdza ekspert.

Zasadniczo, jeśli cudzoziemiec nie jest rezydentem polskim dla celów podatkowych, to podlega on opodatkowaniu wyłącznie od dochodów uzyskanych ze źródeł polskich (ograniczony obowiązek podatkowy). – To, czy i w jakim zakresie dochody te można opodatkować, rozstrzyga umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – tłumaczy Cezary Krysiak, doradca podatkowy z kancelarii PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Podatnik(2018-05-22 22:57) Zgłoś naruszenie 110

  Również jestem za tym aby wracali do siebie, w Niemczech taki nr z podatkiem by nie przeszedł. Może i za to ktoś się weźmie...

  Odpowiedz
 • MarcoPolo(2018-03-26 20:15) Zgłoś naruszenie 100

  Czyli ukrainiec to swieta krowa a ja musze sie rozliczac , niech zyje demokracja , kilka osob z mojej rodziny zostali wymordowani przez ukraincow ale kogo to boli ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane