Firmy potrzebują ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

autor: Michalina Topolewska26.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 26.04.2018, 09:37
Wśród zaproponowanych przez organizację zmian jest ta dotycząca tzw. milczącej zgody.

Wśród zaproponowanych przez organizację zmian jest ta dotycząca tzw. milczącej zgody.źródło: ShutterStock

Pracodawcy borykają się z problemem przewlekłości postępowań pozwalających zalegalizować pracę i pobyt obcokrajowców w Polsce. Konfederacja Lewiatan przygotowała pakiet propozycji zmian w przepisach, które mają pomóc w przezwyciężeniu barier.

Postulaty, które zostały właśnie przekazane do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opracowano na podstawie badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców. Z otrzymanych od nich odpowiedzi wynika, że czas oczekiwania na wydanie przez urząd wojewódzki zezwolenia na pracę sięga od trzech do sześciu miesięcy w zależności od regionu. Podobnie wygląda sytuacja z decyzjami o wydawaniu zezwoleń o pracę i pobyt. W niektórych przypadkach czas postępowania trwa od 12 do 15 miesięcy. Niewiele lepiej jest z czasem oczekiwania na zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy (PUP) oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zgodnie z przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.) pośredniak powinien zrobić to w ciągu siedmiu dni roboczych. W praktyce czas ten wynosi nawet kilka tygodni.

– To wszystko wpływa negatywnie zarówno na sytuację pracodawcy, jak i cudzoziemca. Rozbija organizację pracy oraz realizację zamówień, powoduje, że obcokrajowiec, który przebywa w Polsce i jest gotowy do pracy, nie może tego robić – mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane