statystyki

Nowy unijny urząd pomoże pracownikom

autor: Michalina Topolewska15.03.2018, 07:58; Aktualizacja: 15.03.2018, 09:17
Komisja przedstawiła zalecenia dla krajów UE w sprawie dostępu do ochrony socjalnej dla wszystkich pracowników oraz osób zatrudnionych.

Komisja przedstawiła zalecenia dla krajów UE w sprawie dostępu do ochrony socjalnej dla wszystkich pracowników oraz osób zatrudnionych.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy (EUP). Nowa instytucja ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych, poinformowała, że powołanie urzędu jest odpowiedzią na wyzwania związane z rosnącą liczbą obywateli UE, którzy mieszkają i pracują w innym państwie członkowskim niż ich kraj pochodzenia. W 2017 r. takich osób było 17 mln, co oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu do 2007 r.

EUP ma realizować trzy podstawowe zadania. Pierwsze z nich to dostarczanie obywatelom i przedsiębiorcom informacji m.in. o miejscach pracy, możliwościach przygotowania zawodowego, programach mobilności oraz prawach i obowiązkach związanych z zamieszkaniem, pracą lub działalnością gospodarczą w innym państwie UE. Po drugie urząd ma wspierać współpracę między organami krajowymi, pomagając im zadbać o to, aby unijne przepisy chroniące i regulujące przemieszczanie się osób, w tym dotyczące delegowania pracowników czy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, były przestrzegane (pomoc w prowadzeniu skoordynowanych i wspólnych inspekcji). Wreszcie EUP ma służyć pomocą i mediacją w rozstrzyganiu sporów transgranicznych, np. w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku krajach UE.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane