statystyki

Nowy unijny urząd pomoże pracownikom

autor: Michalina Topolewska15.03.2018, 07:58; Aktualizacja: 15.03.2018, 09:17
Komisja przedstawiła zalecenia dla krajów UE w sprawie dostępu do ochrony socjalnej dla wszystkich pracowników oraz osób zatrudnionych.

Komisja przedstawiła zalecenia dla krajów UE w sprawie dostępu do ochrony socjalnej dla wszystkich pracowników oraz osób zatrudnionych.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy (EUP). Nowa instytucja ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych, poinformowała, że powołanie urzędu jest odpowiedzią na wyzwania związane z rosnącą liczbą obywateli UE, którzy mieszkają i pracują w innym państwie członkowskim niż ich kraj pochodzenia. W 2017 r. takich osób było 17 mln, co oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu do 2007 r.

EUP ma realizować trzy podstawowe zadania. Pierwsze z nich to dostarczanie obywatelom i przedsiębiorcom informacji m.in. o miejscach pracy, możliwościach przygotowania zawodowego, programach mobilności oraz prawach i obowiązkach związanych z zamieszkaniem, pracą lub działalnością gospodarczą w innym państwie UE. Po drugie urząd ma wspierać współpracę między organami krajowymi, pomagając im zadbać o to, aby unijne przepisy chroniące i regulujące przemieszczanie się osób, w tym dotyczące delegowania pracowników czy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, były przestrzegane (pomoc w prowadzeniu skoordynowanych i wspólnych inspekcji). Wreszcie EUP ma służyć pomocą i mediacją w rozstrzyganiu sporów transgranicznych, np. w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku krajach UE.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane