Będzie nowy kodeks pracy? Oto projekt: 26 dni urlopu dla wszystkich i ograniczenia w pracy na śmieciówkach

autor: Łukasz Guza15.03.2018, 07:58; Aktualizacja: 15.03.2018, 11:53

Powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna przyjęła projekty nowego prawa. Na ostatniej prostej dopuszczono zatrudnienie lub dorabianie na zleceniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • wyborca(2018-03-15 10:52) Zgłoś naruszenie 681

    Niech rządzący skończą z tymi refowani i weżną się do solidnej pracy- by nam obywatelom Polski żyło się tak jak obywatelom starej UE.Niech pamiętają również,że niedługo wybory i to my ocenimy ich przy urnach wyborczych.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • prawnik(2018-03-15 09:25) Zgłoś naruszenie 562

    Urlop tylko w dwóch dużych częściach (brak możliwości brania pojedynczych dni), realne zniesienie urlopu na żądanie, premia "uznaniowa" - niezależna od woli pracodawcy, pracownik nie może bez zgody pracodawcy podjąć dodatkowego zatrudnienia, wynagrodzenie za nadgodziny nie trafi do ręki pracownika, lecz do "funduszu powierniczego", "zakład pracy" jako zbiorowość maszyn, ludzi, budynków, zamiast "pracodawcy", zniesienie dodatku za pracę w nocy (bo programiści lubią pracować w nocy). Wybaczcie, nie chce mi się dalej wyliczać głupot projektu kodeksu. Ten projekt w całości winien znaleźć się w koszu. To trudne - napisać ustawę tak, by obu stronom umowy było źle.

    Odpowiedz
  • END(2018-03-15 11:25) Zgłoś naruszenie 518

    Przyjęcie tego projektu to będzie początek końca PiSu...

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-03-15 08:32) Zgłoś naruszenie 427

    Będzie wielki bajzel. Prawo jest konstrukcją ciągłą. Tradycją. Tutaj postanowiono wzsystko wywrócić i stworzyć świat na nowo. W oparciu o konstrukcje, które są bardziej niewolnicze, niż nasze śmieciówki - np. "workera".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tryacz(2018-03-15 09:22) Zgłoś naruszenie 305

    nowy kodeks, a potem znowu nowy a za kilka miesięcy nowy itd. współczuję studentom prawa, jak to można studiować... coś co po albo w trakcie egzaminu jest nieaktualne...?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pracownik(2018-03-15 08:27) Zgłoś naruszenie 284

    Może lepiej by tak obniżyć składki ZUS dla małych firm, które upadają bo nie mogą zarobić na wszelkie koszty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matka polka50+(2018-03-15 11:32) Zgłoś naruszenie 264

    TE PROPOZYCJE TO JEST JAKAŚ PARANOJA.😬 POLSKA PRZODUJE W EUROPIE W UMOWACH SMIECIOWYCH -TYMCZASOWYCH JUŻ OD 12LAT!!!!A TERAZ TO JEST UNIK PRZED UNIA ABY POKAZAĆ ZE ZMIENIAMY PRAWO PRACY! !!TYLKO ZE WIĘKSZOŚĆ LUDZI W POLSCE" B"I NA PROWINCJI PRACUJE NA UMOWACH ZLECENIU KTÓRE TO NIE PODLEGAJA POD KODEKS PRACY JUŻ ZE 12 LAT!!!! BO SĄ UMOWAMI CYWILNOWPRAWNYMI.A CO Z AGENCJAMI PRACY-PASOŻYTAMI PRACY???BO W MOIM MIASTECZKU NA MAZOWSZU JEST ICH 27 I DAJĄ TYLKO UMOWY ZLECENIA !!!A LUDZIE PRACUJA TAM LATAMI JAKO "NAJEMNICY"BEZ URLOPOW I CHOROBOWEGO I UMOWY PRZEDLUZANE SĄ CO MIESIĄC! !!TEN NOWY KODEKS TO METNA WODA W KTÓREJ DOBRZE RYBY BIORA"BO ZAMIAST WPROWADZIĆ JEDNA ,JEDYNA UMOWĘ O PRACĘ W KTOREJ MOZNA OPISAC CO I ZA ILE I JAK CHCEMY PRACOWAC Z PRZYWILEJAMI KODEKSU PRACY ABY LUDZIE PRACY MIELI STABILIZACJE PRACY I PŁACY NA CO CZEKAJA W POLSCE JUŻ TYLE LAT TO FUNDUJE SIĘ IM KOMPLETNY GALIMATIAS STOSUNKU PRACY-UMOWA O PRACE NA CZAS OKREŚLONY, NIEOKREŚLONY, DORYWCZA,SEZONOWA,NIE ETATOWA,SAMOZATRUDNIENIE,KONTRAKTOWE CZY NA OKRES PROBNY-PÓŁ ROKU!!!PRZECIEŻ PO TYM OKRESIE PRACODAWCA ZWALNIA PRACOWNIKA I BIERZE DRUGIEGO NA TZW.OKRES PROBNY! !!!A DO TEGO KTO TAK NAPRAWDĘ BĘDZIE PODLEGAŁ POD TE PRZEPISY KODEKSU PRACY!SAMOZATRUDNIONY KTÓRY NIE MA PRACODAWCY A MA ZLECENIOBIORCE !!DLACZEGO PRACOWNIKOWI URLOP MA WYBIERAĆ PRACODAWCA!!!!PRZECIEŻ PRACOWNIK URLOP PLANUJE ZE SWOJĄ RODZINĄ A NIE Z PRACODAWCA!!DO TEGO JAK COŚ SIĘ STANIE PRACOWNIKOWI W PRACY I ZABIERZE GO KARETKA DO SZPITALA TO PRACODAWCA MOŻE MU W SZPITALU WRĘCZYĆ JUZ WYPOWIEDZENIE I UNIKNAC ODPOWIEDZIALNOSCI I POZBYC SIE PROBLEMU ???PARANOJA JAKAS😨A UMOWA NA CZAS OKREŚLONY MOŻE BYĆ ZAWSZE POWODEM DO NIEPEWNOŚCI FIRMY CO DO ZAPOTRZEBOWANIA NA PRACĘ😉.A NA JAKIEJ UMOWIE BĘDZIE DORABIAL MAŁY ROLNIK ABY SOBIE ZIMA OPŁACIĆ SKLADKE KRUS JAK NIE MA STALYCH DOCHODOW ZIMA??BO TERAZ MOGL DOROBIĆ NA ZLECENIU-2100ZL BRUTTO!! TO SAMO UMOWA DORYWCZA NA 30!!!DNI JAK MIESIĄCE SĄ CO MAJA 31DNI TO NAWET SKŁADKI SĄ NIEPEŁNE DO ZUSU !!I GODZI TEN BZDURNY PRZEPIS W PRACOWNIKA!! I NIE LICZY SIĘ TEN OKRES DO LAT PRACY.TO JEST KOMPLETNY BUBEL ZAFUNDOWANY ABY OBNIŻYĆ ILOŚĆ UMÓW ZLECEN W KTÓRYCH PRZODUJEMY I KTÓRE WYGONILY 3 MLN POLAKOW ZA PRACA NA OBCZYZNE.ORAZ ZABEZPIECZAC W PEŁNI ZAWSZE PRACODAWCÓW A NIE PRACOWNIKA-ZLECENIOBIORCE.A PYTANIE ?JAKIE UMOWY TERAZ BĘDĄ MIEĆ" NAJEMNICY AGENCYJNI"KTÓRZY DO RĘKI DOSTAJĄ 10,70 ZA GODZINE SWOJEJ PRACY A AGENCJA OD PRACODAWCY DOSTAJE ZA JEGO GODZINĘ PRACY 25-30ZLOTY!!!PRZECIEŻ TO JEST NSJWIEKSZY WYZYSK TYCH CZASÓW W ŚRODKU EUROPY I EFEKT PRZYHAMOWANIA STAWEK PŁACY PRZEZ OSTATNIE 10 LAT W POLSCE.DLACZEGO TEGO SIĘ NIE ZLIKWIDUJE ABY PASOZYTY -WLASCICIELE ADENCJI ZARABIALI MILIONY NA "NAJENIKU PRACY".TEN KODEKS SPOWODUJE JESZCZE WIĘKSZE "RUGOWANIE" POLAKOW ZA PRACA ZA GRANICĘ DO KRAJÓW GDZIE SĄ GODNE OD LAT SYSTEMY PRACY STWORZONE ,GDZIE PRACODAWCA NIE OSZUKUJE PRACOWNIKA BO SA DUZE TAM KARY .A MY NADAL W POLSCE" B"ZARABIAMY 300EURO!!!NA ZLECENIACH A NA ZACHODZIE EUROPY ZARABIAJA 2000-3000!!!EURO NA UMOWACH O PRACE.I JESTESMY TANIA SIŁA ROBOCZA EUROPY.TEN KODEKS TO PORAŻKA. NIC NIE WNOSI DOBREGO DLA ZWYKLEGO PRACOWNIKA A STAJE SIĘ KOLEJNYM PRZYWILEJEM DLA PRACODAWCY I URZEDNIKOW BO BIUROKRACJĘ WIĘKSZA SZERZY ."IM WIĘCEJ JEST PRZEPISOW, TYM MNIEJ NARÓD SIĘ BOGACI"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • agada(2018-03-15 15:46) Zgłoś naruszenie 220

    najgorsze jest jak prawo piszą teoretycy, którzy nigdy poza uczelnią nigdzie nie pracowali.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dink(2018-03-15 15:00) Zgłoś naruszenie 190

    Ten nowy kodeks to DNO. Tu nawet nie ma nad czym dyskutować. Rozwiązania są tak absurdalne, że człowiek się zastanawia w jakiej rzeczywistości wirtualnej funkcjonują twórcy tego "dzieła"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gość(2018-03-15 21:16) Zgłoś naruszenie 182

    Zakaz handlu w niedzielę, jest jak najbardziej ok. Niestety są bardziej palące potrzeby – przywrócenie godności pracownika, czyli CAŁKOWITE WYELIMINOWANIE UMÓW ŚMIECIOWYCH I POŚREDNICTWA PRACY. Pracownicy na umowach śmieciowych, nie dość, że są przymuszani do pracy po kilkanaście godzin na dobę, to jeszcze odbiera się im prawo do urlopu i zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby. Do tego pośrednicy pracy, wszystkie te agencje i spółki, zabierają znaczną część dochodu pracowników, za dostarczanie zagranicznym i polskim korporacjom niewolników do pracy. Ukrywają godziny pracy pracowników, wypłacając im wynagrodzenia pod stołem, a pieniądze, które dostają na składki emerytalne pracowników oraz na podatki należne państwu, chowają we własnej kieszeni. Jest to przekręt, równy aferze reprywatyzacyjnej i działalności mafii wyłudzającej podatek VAT, czy mafii paliwowej. Dziwne, że do tej pory nikt z tym nic nie zrobił, bo ludzie przeciążeni pracą ponad siły w skandalicznych warunkach, tracą zdrowie i siły i żyją ze świadomością, że nie będą mieć emerytury na stare lata. Dziwne, że państwu nie zależny na tym, aby dochód pracowników był jawny i płacone były od tego podatki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robol(2018-03-16 15:15) Zgłoś naruszenie 170

    Ha ha ha. To chyba pisała osoba chora psychicznie albo nieznająca realiów życia. Czy wy wiecie, ile tak naprawdę pracują Polacy? 3/4 mojej pensji, to nadgodziny. Legalnie pracuję 100 h, a dodatkowo 300, ale już na lewo, agencja pracy tymczasowej ukrywa ten dochód, żeby móc kraść podatek. To teraz wypłaci mi tysiaka, a trzy tysiaki weźmie dla siebie i może mi kiedys wypłaci, albo nie. To ja proponuję, żeby rząd płacił moje rachunki, raty i utrzymywał dzieci, a ja mu kiedyś oddam, albo i nie.

    Odpowiedz
  • Tomek(2018-03-16 04:42) Zgłoś naruszenie 171

    Mam 38 lat, nigdy nie byłem na 26-dniowym urlopie, ostatni raz miałem urlop dwutygodniowy kilkanaście lat temu. Pracuję ok. 400 godzin w miesiącu, czasem nie wychodzę z pracy przez 48 h. Nie pozwolono mi iść na zwolnienie lekarskie, mam teraz problemy z sercem. Aby kraść podatek, firma ukrywa moje dochody, więc nigdy nie będę mieć emerytury. Nie mogę założyć rodziny, bo nie mam czasu wolnego, jestem zmęczony i nie mam siły żyć. Na starość skończę pod mostem. A firma pośrednik dostaje jeszcze nagrody, za to, że okrada pracowników i państwo. W Państwowej Inspekcji Pracy usłyszałem - to proszę iść do rządu, pani w czasie rozmowy ze mną wcinała batonika, a kiedy mówiłem o licznych patologiach, urzędniczka nie przerywając konsumpcji, odpowiedziała tylko - takie są realia... Po prostu ręce opadają.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • TWOJ WUJ ALIK(2018-03-15 10:22) Zgłoś naruszenie 151

    Mariusz nie WRACAJ DO POLEN -jeszczs wiekszy syf bedzie

    Odpowiedz
  • Dobry Pan(2018-03-15 09:36) Zgłoś naruszenie 153

    Chore biurwy zanierzaja zastępowac moralność tysiącami stron przepisów drobiazgowych. Myślą, że zamodelują rzeczywstość, gdy tym czasem nawet pojedyńcza komórka jest o niebo bardziej złożóna od wszystkich przepisów a co dopiero interakcjie między ludźmi. I kto to ma sie nauczyć i stosować wszystkie zależności między jedymi a drugimi paragrafami w dziesiątkarch rozdajów subtelnyc realacji. Biurwy sa chore i można je pozbawić

    Odpowiedz
  • Jola(2018-03-15 16:26) Zgłoś naruszenie 121

    Ta ustawa to bubel prawny , mega bubel !!! Jak wszystkie ustawy PiS !

    Odpowiedz
  • Xp(2018-03-15 11:30) Zgłoś naruszenie 111

    Worker to ten co produkuje worki, czy je przenosi? Zamiast pi^&dolić może w końcu ktoś podzieli się projektem ustawy, nawet jak nie jest gotowy? Chcę zobaczyć m.in. ile inwigilacji będzie w nowym prawie pracy i czy już zbierać manatki i udać się do Niemiec czy chociaż nawet UK.

    Odpowiedz
  • Zaniepokojony(2018-03-15 13:14) Zgłoś naruszenie 100

    Myślę(a graniczy z pewnością) że proponowane zmiany jeszcze mocniej uderzą w firmy które mimo ciągłego podnoszenia kosztów pracy już ledwo dyszą. Mówi się o "śmieciówka" które z założenia powinny być wyraźnie opisane i gdzie można je zastosować. Zgadzam się z wieloma autorami piszącymi wcześniej, że trzeba walczyć z patologią w agencjach. Jednak prawo szykuje się na czasy jakie były w XX wieku, nikt nie zastanawia się nad urlopami za okres choroby, za lewe zwolnienia lekarskie które są plagą, a płacić za urlop x2 jeśli pracownik który nie wykorzysta urlopu to kolejna patologia bo wielu celowo będzie unikać brania urlopu by dostać ekstra kasę. Te przepisy i obecne są w wielu momentach nie przystające do dzisiejszych czasów i piszą je teoretycy którzy nigdy nie mieli do czynienia z "żywym organizmem" jakim jest firma. Na co dzień współpracuje z urzędami i widzę brak świadomości urzędników wszystkich szczebli. Myślę, że po wejściu tych przepisów trzeba się zastanowić nad rezygnacją z prowadzenia działalności i zatrudniania pracowników.

    Odpowiedz
  • sad(2018-03-15 16:24) Zgłoś naruszenie 90

    Jaki typ państwa pragnie uregulować życie obywateli w najdrobniejszych szczegółach? Totalitarny i autorytarny.

    Odpowiedz
  • Nikt(2018-03-18 09:25) Zgłoś naruszenie 90

    Najniższa emerytura i renta powinna wynosić 2 tys. netto, a płaca minimalna 4 tys. netto. Wszystkie zmiany są do ***** bo problemem są głodowe pensje, bo to one zmuszają ludzi do harówki dniem i nocą, stąd tyle wokół agencji i spółek, gdzie Polacy mogą dorabiać. Tylko na życie czasu nie zostaje. Nikt nie wyżyje za tysiaka, jeżeli jakiś urzędnik w to wierzy, jest durniem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ...(2018-03-19 07:41) Zgłoś naruszenie 70

    To prawda, płaca minimalna powinna wynosić 4 tys. zł., a minimalna emerytura i renta 2 tys. zł. To jest absolutne miniumum w europejskim kraju. 1 tys. opłaty, 1 tys. żywność, leki - to jest minimum dla emeryta. Dla osoby w wieku produkcyjnym, 1 tys. opłaty, 1 tys. żywność, leki (młodzi chorują coraz częściej), 1 tys. rata za mieszkanie, 1 tys. na dwoje dzieci (po 500 zł. na każde) - to jest minimum dla osoby pracującej. Gdzie tu widzicie zbytek i życie ponad stan, tu nie ma wysp kanaryjskich, willi i wypasionych samochodów, tu są tylko opłaty i skromne życie.

    Odpowiedz