statystyki

Firma musi dowieść, że wystarczająco płaci pracownikom

autor: Sławomir Wikariak12.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 12.03.2018, 07:55
Przedsiębiorca przekonywał, że przedstawił takie a nie inne wyliczenia, gdyż specyfikacja nie narzucała sposobu kalkulacji roboczogodziny.

Przedsiębiorca przekonywał, że przedstawił takie a nie inne wyliczenia, gdyż specyfikacja nie narzucała sposobu kalkulacji roboczogodziny.źródło: ShutterStock

Przyjęta w ofercie stawka godzinowa dla pracowników nie może być niższa od tej wynikającej z przepisów o minimalnym wynagrodzeniu. Przedsiębiorca nie może tłumaczyć, że pracownicy będą pracować dodatkowo, za co otrzymają premię poza pensją.

Przetarg dotyczył eksploatacji i konserwacji oświetlenia ulic na terenie Jastrzębia Zdroju. Zastrzeżenia zamawiającego wzbudziła stawka roboczogodzinę przyjęta przez jednego z przedsiębiorców. Wynosiła ona bowiem 10 zł, podczas gdy z przepisów wynika, że minimalna stawka godzinowa powinna wynieść 13,70 zł.

Organizator przetargu poprosił wykonawcę o wyjaśnienia. Ten odwołał się do swych wcześniejszych doświadczeń, twierdząc, że jego pracownicy mogą zajmować się eksploatacją oświetlenia niejako poza zwykłymi obowiązkami, za które otrzymują wynagrodzenie. Dlatego też przyjęte w ofercie 10 zł należy traktować jako premię wypłacaną obok zwykłej pensji. Jeśli zaś okaże się, że obecni pracownicy nie są w stanie podołać realizacji zamówienia, to zostaną zatrudnieni dodatkowi. Na razie jednak nie ma takiej potrzeby, dlatego też ich pensji na razie nie wzięto pod uwagę.

Wyjaśnienia nie usatysfakcjonowały zamawiającego, który podjął decyzję o odrzuceniu oferty. Przedsiębiorca odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej, ale przegrał sprawę. Skład orzekający uznał, że stawka za roboczogodzinę nie może być niższa, niż wynikałoby to z przepisów o minimalnym wynagrodzeniu. A wyjaśnienia złożone przez spółkę w żaden sposób tego nie udowodniły.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane