statystyki

Dyrektorowi odwołanemu w związku z reorganizacją przysługuje odprawa

autor: Karolina Niewęgłowska20.01.2018, 07:00
Pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny odwołania pracownika ze stanowiska, które jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę.

Pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny odwołania pracownika ze stanowiska, które jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie musi podawać przyczyny odwołania pracownika ze stanowiska, jeśli to odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. Jeżeli jednak do odwołania dochodzi w wyniku likwidacji stanowiska pracy, odwołanemu pracownikowi przysługuje odprawa.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, a tym samym rozwiązanie z nim stosunku pracy, należy zasadniczo do sfery swobodnego uznania organu, który go powołał. Fakt, że korzystając z gwarantowanej przepisami swobody obsadzania stanowisk na podstawie powołania organ powołujący dokonuje odwołania z tego stanowiska i nie uzasadnia tego np. poziomem wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych czy inną przyczyną leżącą po stronie pracownika, nie oznacza, iż w danym przypadku dochodzi do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Do odwołania może bowiem dojść bez przyczyny leżącej po którejś ze stron stosunku pracy.

Jeśli więc odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy, nie można wymagać, aby podmiot odwołujący wskazywał jego przyczynę. Przyczynę odwołania należy podać wtedy, gdy następuje ono bez zachowania okresu wypowiedzenia, i to zarówno bez winy, jak i z winy pracownika, to znaczy z przyczyn określonych w art. 52 lub art. 53 kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 września 2004 r., sygn. akt I PK 704/03).

To nie powód do uniknięcia wypłaty

Choć pracodawca nie ma w tym przypadku obowiązku podawania przyczyny odwołania, które jest równoznaczne z wypowiedzeniem, to nie może się on uwolnić od obowiązku wypłaty odprawy przewidzianej w ustawie o zwolnieniach grupowych jedynie przez twierdzenie, że do odwołania doszło bez żadnej przyczyny. Następstwem takiej postawy pracodawcy jest przejście na niego ciężaru dowodu w zakresie przyczyny dokonanego odwołania, która wyłącza prawo do świadczeń pracowniczych.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 23 lipca 2009 r., sygn. akt II PK 30/09 [ramka 1], brak obowiązku wskazania przyczyny uzasadniającej odwołanie nie stoi na przeszkodzie uznaniu, że do odwołania, a w konsekwencji do rozwiązania stosunku pracy doszło z przyczyn niedotyczących pracowników. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że niewskazanie przyczyn odwołania leżących po stronie pracownika nie może być rozumiane jako rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane