statystyki

RPO o przeciwdziałaniu dyskryminacji w służbach

autor: Paulina Szewioła11.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:25
Zdaniem rzecznika kluczowa jest szybkość załatwiania tego typu skarg.

Zdaniem rzecznika kluczowa jest szybkość załatwiania tego typu skarg.źródło: ShutterStock

Mobbing i molestowanie w różnych formacjach to problem, o którym mówi się coraz głośniej. Sam rzecznik praw obywatelskich przyznaje, że do jego biura trafiają skargi w tym zakresie. Z tego względu przygotował opracowanie „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w służbach mundurowych”, które ma umożliwić poszczególnym formacjom wypracowanie optymalnych rozwiązań i tym samym ograniczyć niepożądane zachowania.

Z analizy rzecznika wynika, że jednym z problemów jest brak wewnętrznych procedur, które zapewniałyby kompleksową ochronę przed mobbingiem i dyskryminacją. Obecnie tylko przepisy ustawy o Służbie Więziennej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 713 ze zm.) nakładają na przełożonych obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Jednak w większości ustaw pragmatycznych pominięto ten aspekt, co oznacza, że ochrona w tym zakresie jest niepełna. Dlatego, zdaniem RPO, obowiązek przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji powinien zostać wpisany do aktów prawnych regulujących funkcjonowanie poszczególnych służb mundurowych.

Rzecznik uważa także, że konieczne jest zapewnienie maksymalnych gwarancji niezależności organu rozpatrującego skargi dotyczące mobbingu czy nierównego traktowania. Na uwagę, w ocenie RPO, zasługuje sposób realizacji tego obowiązku przez CBA, które wprowadziło m.in. zakaz wywierania wpływu na członków komisji i mediatorów zaangażowanych w daną sprawę.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane