statystyki

Zatrudnianie niani po 1 stycznia 2018

autor: Anna Kwiatkowska28.12.2017, 08:32; Aktualizacja: 28.12.2017, 09:08
niania, dziecko

1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie przepisy nowelizacyjne obniżające finansowanie składek aż o połowęźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 zmniejsza się wysokość dofinansowania składek za opiekuna. Nie dotyczy to jednak umów zawartych jeszcze w 2017 roku.

Ustawodawca, chcąc zmniejszyć zatrudnienie niań w szarej strefie, wprowadził kilka lat temu zasadę, że to ZUS opłaca za nie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczyło to jednak podstawy wymiaru składek w maksymalnej wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia. Jeśli niania otrzymywała wyższe wynagrodzenie, to składki od nadwyżki opłacał już sam rodzic dziecka zgłaszający ją do ubezpieczeń (płatnik). Gdy chciała być ubezpieczona chorobowo, składki na to ubezpieczenie opłaca rodzic na ogólnych zasadach określonych dla zleceniobiorców – składka zostanie potrącona z wynagrodzenia opiekunki.

1 stycznia 2018 r. wchodzą w jednak w życie przepisy nowelizacyjne obniżające finansowanie składek aż o połowę. ZUS nie zapłaci już składek od minimalnego wynagrodzenia, ale co najwyżej od jego połowy. Wynagrodzenie wypłacane ponad tę kwotę będzie oznaczało konieczność zapłaty składek od nadwyżki przez zgłaszającego rodzica.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane