statystyki

Cywilizowanie rynku pracy nie zwiększa bezrobocia

autor: Janusz K. Kowalski14.12.2017, 07:57; Aktualizacja: 14.12.2017, 08:18
Liczba zatrudnionych na umowach-zleceniach będzie w tym roku prawdopodobnie na tym samym poziomie co w roku ubiegłym.

Liczba zatrudnionych na umowach-zleceniach będzie w tym roku prawdopodobnie na tym samym poziomie co w roku ubiegłym.źródło: ShutterStock

Zmiany w przepisach nie spowodowały nagłego odwrotu firm od umów cywilnoprawnych. Co więcej, w niektórych branżach ich liczba nawet wzrosła.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w ubiegłym roku w firmach zatrudniających ponad dziewięciu pracowników nieco ponad milion osób pracowało na tzw. umowach śmieciowych. To zaledwie o 17 tys. (o 1,6 proc.) mniej niż rok wcześniej. Chodzi przy tym wyłącznie o osoby, które nigdzie nie wykonywały zadań na podstawie stosunku pracy, a nie takie, które dorabiały sobie w ten sposób do etatu.

Umów cywilnoprawnych jest więc nadal bardzo dużo. – Nie są one złe. Niewłaściwe jest ich nadużywanie – uważa prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Problem ten miały rozwiązać zmiany prawne. Od początku ubiegłego roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadziła zasadę oskładkowania umów-zleceń do poziomu co najmniej płacy minimalnej. Wcześniej takiego wymogu nie było, dlatego przedsiębiorcy często przy pierwszym zleceniu ustalali bardzo niskie wynagrodzenie i to od niego płacili niewielkie składki na ZUS – ponosili więc znacznie niższe koszty niż ci, którzy zatrudniali na stałą lub okresową umowę o pracę.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane