statystyki

Za straszenie urzędnik pracy nie straci

autor: Artur Radwan25.10.2017, 17:00
podatki dokumenty urzędnik

Skład orzekający wskazał, że wymierzona kara powinna być współmierna do popełnionego przewinienia dyscyplinarnego i stopnia zawinienia oraz w sposób precyzyjny i przekonywający uzasadniona, tak żeby odniosła cele zarówno w zakresie prewencji szczególnej, jak i ogólnej.źródło: ShutterStock

Kara dyscyplinarna dla osoby zatrudnionej w administracji państwowej powinna uwzględniać skruchę za popełnione przewinienie. Przełożony zaś musi udowodnić, jakie były negatywne następstwa czynu dla całej formacji – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Naczelnik Urzędu Celnego w lipcu 2013 r. wszczął postępowanie dyscyplinarne w stosunku do aplikanta celnego, obwiniając go o naruszenie obowiązków służbowych określonych w art. 122 pkt 1 i art. 122 pkt 5 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. nr 168, poz. 1323 ze zm.). Główny zarzut dotyczył tego, że w styczniu 2013 r. w trakcie realizacji zakupu na aukcji internetowej aplikant zastraszał firmę, grożąc kontrolami celnymi, szantażował doniesieniami do różnych organów oraz umieszczeniem negatywnych opinii na portalu.

Naczelnik UC uznał, że jego podwładny dopuścił się naruszenia godnego zachowania poza służbą i złamał przyrzeczenie zawarte w ślubowaniu. W efekcie wydalił go ze służby.

W odwołaniu do dyrektora izby aplikant uznał, że wymierzona wobec niego kara jest rażąco niewspółmierna. Przekonywał też, że nie wzięto pod uwagę jego pozytywnej oceny okresowej i dobrej opinii służbowej. Dyrektor utrzymał jednak w mocy zaskarżoną decyzję o wydaleniu. Uznał, że skoro czyn miał miejsce poza służbą, to pozytywna ocena okresowa i dobra opinia służbowa nie mają znaczenia.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane