Policja przyjmie po szkole branżowej. Zmienią się wymagania dotyczące doświadcznia

autor: Bożena Wiktorowska17.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 17.10.2017, 08:28
97,2 tys. funkcjonariuszy służy w Policji.

97,2 tys. funkcjonariuszy służy w Policji.źródło: ShutterStock

Zmieniają się wymagania dotyczące wykształcenia funkcjonariuszy. Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 czerwca 2007 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów policji i innych stanowiskach służbowych oraz warunków ich mianowania na wyższe stanowiska służbowe (Dz.U. poz. 857 ze zm.).

Nowy kształt rozporządzenia powoduje, że służbę w tej formacji będzie mogła rozpocząć osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie lub równorzędne mu średnie branżowe. W praktyce oznacza to, że osoby posiadające średnie wykształcenie branżowe będą mogły ubiegać się o stanowiska m.in. naczelników wydziałów w komendach powiatowych policji czy kierowników referatów lub sekcji. Nie będą musiały mieć skończonego liceum osoby ubiegające się o przyjęcie na stanowisko m.in. kierownika rewiru dzielnicowych, dowódcy drużyny czy przewodnika psa służbowego. W takim przypadku wystarczy bowiem ukończenie szkoły średniej dającej wykształcenie zawodowe. Zmiana ta będzie szczególnie ważna w przypadku młodych osób mających średnie wykształcenie techniczne, które będą mogły rozpocząć pracę na stanowisku starszego pilota lub starszego mechanika. W ocenie skutków regulacji brakuje informacji o tym, ile osób może być zainteresowanych skorzystaniem z możliwości rozpoczęcia służby w tej formacji po ukończeniu nauki w szkole branżowej.

Jednocześnie projekt rozporządzenia zachowuje zasadę mówiącą o tym, że w przypadku służby kontraktowej w policji mogą służyć osoby nieposiadające wykształcenia średniego lub średniego branżowego.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • omega3(2017-10-17 12:55) Zgłoś naruszenie 90

  No proszę niby drobna zmiana ale jednak obniżenie kryterium.Równa pochyła ruszyła i obniżenie dalszych kryteriów przyjęcia do policji to tylko kwestia czasu. A pomyslec,że jeszcze nie tak dawno temu pisano i sugerowano,że "średnie " to za mało i do Policji dobrze widziani są kandydaci po studiach i to nie byle jakich. Policja powoli ale jednak schodzi na psy.

  Odpowiedz
 • niezależny(2017-10-17 15:03) Zgłoś naruszenie 70

  A wie ktoś dlaczego tak jest ? Odpowiedź prosta, nie ma chętnych do pracy w policji a powodów jest kilka: niskie zarobki, duże niebezpieczeństwo (patologii u nas w kraju dużo, nie ma problemu aby zarazić się jakimś HIVem od narkomana), perspektywy awansu ograniczone, społeczeństwo ma Cię gdzieś ponieważ nadal w naszym kraju policjant utożsamiany jest z milicjantem, Zomowcem itp. Na te pytania niech każdy odpowie sobie samemu. Ile jest warte dla Ciebie bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich (biorąc pod uwagę zagrożenia w dzisiejszym świecie)? czy warto dofinansować Policję aby była formacją profesjonalną ? a może warto postawić na ilość a nie na jakość (biorąc pod uwagę koszta) ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan III(2017-10-18 13:10) Zgłoś naruszenie 10

  Tak Niestety - Policja idzie w "ciemną stronę mocy" - złą stronę. Ale dlaczego się dziwić ? Jak następuje zmiana władzy - to wyrzuca się w Policji = wszystkich komendantów, naczelników, kierowników. Czego teraz mamy przykłady. Chętnych do pracy w Policji nie ma i nie będzie, a będzie jeszcze gorzej. Czyli wrócą czasy " Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera". Dodatkowo obecnie pracujący boją się o swe emerytury - bo kto im zagwarantuje, że za 20 lat - obecna praca nie będzie Traktowana jako służba w Zbrodniczej Organizacji ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 2017rok(2017-10-20 08:12) Zgłoś naruszenie 30

  bardzo przykre.. gdyby było dobrze to by podnosili poprzeczkę a nie obniżali. Strata dla tych którzy ta podwyższona poprzeczkę przeskoczyli

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane