statystyki

Minister blokuje oczyszczonym z zarzutów powrót do policji

autor: Bożena Wiktorowska05.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:56
Jeszcze dwa tygodnie temu wszystko wskazywało na to, że już w przyszłym roku do resortów siłowych będą mogli wrócić mundurowi, którzy ze służby zostali zwolnieni na podstawie niesłusznych oskarżeń. Dziś nie wydaje się to już tak oczywiste.

Jeszcze dwa tygodnie temu wszystko wskazywało na to, że już w przyszłym roku do resortów siłowych będą mogli wrócić mundurowi, którzy ze służby zostali zwolnieni na podstawie niesłusznych oskarżeń. Dziś nie wydaje się to już tak oczywiste.źródło: ShutterStock

Resort spraw wewnętrznych nie godzi się na automatyczne przywracanie do służby niesłusznie zwolnionych funkcjonariuszy. Wcześniej – w postępowaniu kwalifikacyjnym – chce ocenić ich przydatność.

Jeszcze dwa tygodnie temu wszystko wskazywało na to, że już w przyszłym roku do resortów siłowych będą mogli wrócić mundurowi, którzy ze służby zostali zwolnieni na podstawie niesłusznych oskarżeń. Dziś nie wydaje się to już tak oczywiste. A to za sprawą stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (DP – WL -0232-665/2017/KKan/PK).

Nowe prawa

6 lipca tego roku na ręce marszałka Senatu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Dokument ten powstał za sprawą petycji byłego funkcjonariusza z Wrocławia, który przez 12 lat walczył w sądach o oczyszczenie z zarzutów postawionych mu na podstawie fałszywych oskarżeń przestępców. Policja po uprawomocnieniu uniewinniającego go wyroku nie przyjęła go ponownie do służby. Powodem odmowy był art. 135r ust. 5 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1782 ze zm.). Zgodnie z nim nie ma możliwości wznowienia postępowania dyscyplinarnego, jeśli od jego uprawomocnienia upłynęło pięć lat. Senatorzy uznali jednak, że ten przepis należy uchylić, by mundurowi, którym udowodnienie swojej niewinności zabrało więcej czasu, również mieli szansę na powrót do służby.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Gorszy ....(2017-10-05 11:22) Zgłoś naruszenie 71

  .... sort.

  Odpowiedz
 • roger(2017-10-08 09:35) Zgłoś naruszenie 30

  12 lat uniewinniony nie ma przywróconych praw?!!!! to szczury mają w Polsce już większe prawa, wstyd ,obciach co na to strasburg - aaaa no tak my jesteśmy na etapie korei płn - no może troche dalej. może dobra zmiana i nasze słońce narodu zerkną do konwencji praw człowieka i do konstytucji i tam napisali że niewinny jest każdy kto nie jest prawomocnie skazany.

  Odpowiedz
 • nieudolne ślestwo(2017-10-05 13:10) Zgłoś naruszenie 115

  bo jeżeli postawiono zarzut i zarzucony sie sprytnie z tego wywinął, nie znaczy to wcale, że jest bez winy, znaczy tylko tyle, że nieudolnie prowadzono ślestwo...

  Odpowiedz
 • Wiśnia (2017-10-05 13:00) Zgłoś naruszenie 12

  Co znaczy pozostali, ktoś nie jest na 2,3,4,5,6,7 i wyżej grupie to kim jest w Policji - czyli 35 tys. to f-sze na 1 grupie, przyjęci ledwo do pracy czy 35 tys. to elita na grupach 8 i wyżej?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane