Zwolnienie lekarskie nie zaciera przewinień wypowiedzenia

autor: Michał Culepa16.10.2017, 18:00
– Błędnie przyjęto, że przyczyny wypowiedzenia się zdezaktualizowały – stwierdził sąd.

– Błędnie przyjęto, że przyczyny wypowiedzenia się zdezaktualizowały – stwierdził sąd.źródło: ShutterStock

Długotrwała choroba nie sprawia, że przyczyny wypowiedzenia staną się nieaktualne z powodu upływu czasu – orzekł SN.

Sprawa dotyczyła zwolnionej pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uważała ona, że wręczone jej wypowiedzenie jest bezzasadne i niezgodne z prawem. Dlatego domagała się przywrócenia do pracy.

Kobieta przepracowała w dziekanacie jednego z wydziałów „Jagiellonki” blisko 30 lat. Kilka lat temu zaczęły pojawiać się skargi – zarówno ze strony studentów, jak i innych pracowników naukowych. Pracownica miała zachowywać się arogancko, nie wykonywać swoich obowiązków. Dochodziło nawet do przypadków kwestionowania decyzji dziekana wydziału i to w obecności studentów. Sytuacja stała się na tyle trudna, że w kwietniu 2013 r. nałożono na kobietę karę porządkową nagany, ale po jej sprzeciwie została anulowana. Jedną z przyczyn cofnięcia kary była rozmowa dyscyplinująca, jaką odbył z pracownicą kanclerz Uniwersytetu. Zakończyła się ona ostrzeżeniem, że w razie dalszych skarg i problemów pracownica zostanie zwolniona. Początkowo podwładna zastosowała się do uwag. We wrześniu 2013 r. znów pojawiły się skargi. W tej sytuacji pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu kobiety z pracy za wypowiedzeniem. Jednak dokumentu nie udało się jej wręczyć, gdyż pracownica nagle zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim do marca 2014 r.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane