statystyki

Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

autor: Izabela Nowacka12.10.2017, 09:33; Aktualizacja: 12.10.2017, 10:09
nauka, praca, szkolenie, komputer

Odrębne zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy dotyczy członków zarządu związku.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Od niedawna działa w naszej firmie organizacja związkowa. Jeden z pracowników został powołany na jej skarbnika. Ostatnio złożył wniosek o udzielenie mu 20 października zwolnienia z całego dnia pracy ze względu na szkolenie, na które został delegowany przez związek. Szkolenie odbywa się w godzinach pokrywających się z jego grafikiem pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany takiego zwolnienia udzielić? Czy jest ono płatne? Jeśli tak, to jak obliczyć wynagrodzenie, skoro pracownik zarabia 4800 zł, dodatkowo ma prawo do premii od 100 do 500 zł za czas przepracowany, a z wynagrodzenia – za jego zgodą – ma potrącaną składkę związkową w wysokości 45 zł?

Premie tego pracownika za ostatnie trzy miesiące (lipiec – wrzesień) wyniosły łącznie 1430 zł. Korzysta on też prywatnie z samochodu służbowego i sam ponosi koszty paliwa (pojemność silnika powyżej 1600 cm sześc.). Dopłaca z tego tytułu 100 zł. Ponadto pracownik korzysta z benefitu w postaci karty sportowej finansowanej ze środków obrotowych, dopłacając do jej wartości 10 zł (cała wartość karty – 250 zł). Zasady dobrowolnego uczestnictwa w programie sportowym zostały określone w regulaminie wynagradzania. Jak rozliczyć jego przychód z podatku i składek, zakładając, że premia za październik wyniesie 350 zł (podstawowe koszty uzysku, złożony PIT-2)?

ODPOWIEDŹ

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Członkowie związku zawodowego będący pracownikami mają zagwarantowane dodatkowe przywileje, jak choćby ochronę przed zwolnieniem czy niekorzystną zmianą warunków pracy lub płacy. Ale nie tylko.

Zwolnienie doraźne...

Pracownik ma także prawo do zwolnienia od pracy zawodowej – z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 31 ust. 3 ustawy związkowej).

Ze względu na brak ustawowej definicji doraźnej czynności związkowej, w piśmiennictwie przyjmuje się, że chodzi o krótkotrwałe, incydentalne działanie służące wypełnianiu zadań związanych z funkcją związkową (np. przewodniczącego, pełnomocnika procesowego, członka zespołu negocjacyjnego, skarbnika związkowego). To zarząd lub wyższa struktura związku decyduje o charakterze czynności. Aby skorzystać ze zwolnienia z pracy w celu wykonania doraźnej czynności związkowej, pracownik musi złożyć u pracodawcy wniosek, w którym zarząd związku wskazuje:

● osobę oddelegowaną i jej funkcję,

● czas potrzebny na wykonanie czynności doraźnej,

● jej rodzaj i okoliczności uzasadniające wykonanie (w tym opis, dlaczego musi być ona wykonana w czasie pracy, a nie wolnym).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ;hkhj(2019-07-01 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    sprawę w 2017r załatwił wyrok SN pod kierownictwem nieocenionej pani Gestrow, która nie paliła świeczki na spotkaniach ulicznych KOD bo jest apolityczna. Wyrok odrzuca insynuacje artykułuże to związki opkreslają czy dana czynność jest doraźna czy nie jest. Wg SN szkolenie jest planowane wcześniej i nie spełnia kryteriów a zwiazkowcy moga sie szkolić w soboty i niedziele albo w inne dni wolne swoje np w czasie urlopów.To jasne gdyż pan Rzeplinski np tak pracował przez 8 lat i nie brał urlopów wcale przez te 8 lat za tokazał sobie zapłacić wbrew prawu pracy bo to on je ustala powiedział i trzasnał drzwiami za nim oficer prowadzący.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane