statystyki

Wielki Brat pod skórą. Nowe regulacje mogą pozwolić na chipowanie pracowników w Polsce

autor: Jakub Styczyński28.09.2017, 09:14; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:57
Chipowanie pracowników za ich zgodą teoretycznie byłoby możliwe, o ile założyć, że dane biometryczne w ten sposób przetwarzane „dotyczą stosunku pracy”

Chipowanie pracowników za ich zgodą teoretycznie byłoby możliwe, o ile założyć, że dane biometryczne w ten sposób przetwarzane „dotyczą stosunku pracy”źródło: ShutterStock

Polskie przepisy mające dostosować nasze prawodawstwo do RODO umożliwią używanie biometrii w pracy. W dyskusji nad nimi pojawia się więc pytanie, na jak dużo one pozwolą.

Niedawno jedna z amerykańskich firm oznajmiła, że będzie wszczepiać swoim pracownikom chipy, które pozwolą m.in. na dostęp do miejsca pracy bez konieczności noszenia ze sobą kart magnetycznych oraz na płacenie w automatach z batonikami i kawą. Zatrudnieni w firmie są ponoć zachwyceni nowym rozwiązaniem. I choć w Polsce to rozwiązanie zostało skrytykowane, to wielu ekspertów zaczęło zadawać pytanie, czy jego zastosowanie będzie możliwe również w UE, a tym samym także w Polsce – na podstawie projektowanych obecnie przepisów wdrażających unijne rozporządzanie RODO (projekt ustaw: o ochronie danych osobowych i przepisów ją wprowadzających). W końcu proponowane regulacje – o czym pisaliśmy w Tygodniku Gazeta Prawna z 22–24 września: „Biometria w pracy wydaje się przesądzona, ale dobrowolna zgoda może okazać się fikcją” (TGP nr 37, DGP nr 184) – idą dosyć daleko, m.in. w aspekcie wykorzystywania danych biometrycznych pracowników. Do ich przetwarzania ma wystarczyć dobrowolna zgoda pracowników i związek danych ze stosunkiem pracy. Czy otwiera to możliwość „zachipowania” pracowników ? Tu eksperci mają wiele wątpliwości, choć przyznają, że nie jest to absolutnie wykluczone.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Nemo(2017-09-28 11:25) Zgłoś naruszenie 81

  Mam nadzieję, że tego nie dożyję w Polsce . Zaczipować to se mogą ale moje doczesne szczątki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-09-28 13:42) Zgłoś naruszenie 70

  Mój były bank też próbował uskuteczniać numery biometryczne ; właśnie widzę , że jego kanciapa jest do wynajęcia . Jaka rada ? - gonić ich , jak "uchodźców" .

  Odpowiedz
 • Wystarczy Smartfon....(2017-09-28 13:19) Zgłoś naruszenie 15

  Każdy Smartfon rozsyła dane rozgłoszeniowe non-stop i szuka sieci od GSM LTE to swój router WiFi. Jesteśmy zachipowani od dawna i to za własnym przyzwoleniem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane