Kontrola korespondencji służbowej do uregulowania

autor: Łukasz Guza12.09.2017, 07:46; Aktualizacja: 12.09.2017, 09:04
Pracodawcy starają się rozwiązywać ten problem poprzez jednoznaczne zakazywanie używania służbowych skrzynek do celów niezwiązanych z pracą.

Pracodawcy starają się rozwiązywać ten problem poprzez jednoznaczne zakazywanie używania służbowych skrzynek do celów niezwiązanych z pracą.źródło: ShutterStock

W ciągu najbliższych tygodni resort cyfryzacji ma przedstawić projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Zapowiada, że przepisy te umożliwią m.in. pozyskiwanie danych biometrycznych od pracowników (za ich zgodą). Eksperci postulują, aby przy okazji tych zmian ustawodawca uregulował też zasady korzystania z poczty elektronicznej w miejscu pracy. Ich zdaniem to konieczność, bo coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki za pośrednictwem e-maili, a zatrudniający nie może ich kontrolować bez obaw o ewentualne naruszenie dóbr osobistych.

– To ważny problem. Bardzo często otrzymujmy w tej kwestii pytania od zainteresowanych poradą prawną. A udzielenie jasnej odpowiedzi w zakresie dopuszczalności kontrolowania służbowej poczty nie jest łatwe – tłumaczy Katarzyna Dulewicz, radca prawny i partner w CMS Cameron McKenna.

Podkreśla, że nie chodzi tylko o możliwość bieżącego nadzorowania pracy podwładnego. Dostęp do skrzynki pocztowej jest też istotny np. w razie zwalniania pracownika.

– W co drugim sporze w tym zakresie pojawia się wątek elektronicznej korespondencji pracownika. Na pytanie, czy zatrudniający może ją przeglądać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej zwracamy uwagę na to, czy w firmie obowiązują wewnątrzzakładowe zasady kontrolowania korespondencji i czy poinformowano wcześniej o nich zatrudnionego – dodaje Katarzyna Dulewicz.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane