Początek urlopu a wręczenie wypowiedzenia. Jaki moment powinien wybrać pracodawca?

autor: Marek Rotkiewicz26.08.2017, 07:30
biznes, firma, praca

W wielu przypadkach dokonywania wypowiedzenia przed urlopem pracownika ogromne znaczenie może mieć ocena, czy miał on możliwość zapoznania się z pismem w tej sprawieźródło: ShutterStock

W sezonie wakacyjnym częściej uwidacznia się problem z ochroną przed zwolnieniem. Aby się rozstać z pracownikiem, trzeba określić chwilę rozpoczęcia wolnego, a ta wcale nie jest oczywista.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 kodeksu pracy, dalej: k.p.). Ochrona ta obejmuje m.in. urlop wypoczynkowy i nie ma żadnego znaczenia, czy jest to urlop zwykły, na żądanie czy np. dodatkowy, przysługujący pracownikowi o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Urlop nie wpływa jednak w żaden sposób na skutki dokonanego przed jego rozpoczęciem wypowiedzenia, czyli na rozwiązanie umowy. Nie ogranicza także stron w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego zakończenia zatrudnienia ani też dokonania zwolnienia dyscyplinarnego.

Szczególne sytuacje

Zakaz wypowiedzenia umowy w trakcie urlopu nie jest jednak bezwzględny. Nie będzie obowiązywał w przypadkach szczególnych. Dotyczy to jednak sytuacji skrajnych: ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 k.p.). Wówczas bowiem nie stosuje się art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane