statystyki

Pracodawca zapłaci pełne odszkodowanie zwolnionemu

autor: Bożena Wiktorowska17.07.2017, 19:00
biznes, firma, praca

Sąd Najwyższy wskazał na konieczność stosowania art. 60 kodeksu pracyźródło: ShutterStock

Niesłusznie zwolnionemu dyrektorowi SKOK przysługuje odszkodowanie za okres do końca wydłużonego wypowiedzenia, czyli nawet aż 936 tys. zł.

W 2012 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) objęła nadzorem spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). To umożliwiło przeprowadzenie kontroli w SKOK Wesoła. Nim to jednak nastąpiło, zarząd kasy podpisał aneks do umowy o pracę z dyrektorem operacyjnym. Na jego podstawie, w przypadku zwolnienia z pracy, zainteresowany zyskał prawo do 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. 22 maja 2014 r. wprowadzono do SKOK Wesoła zarząd komisaryczny, który wypowiedział umowę dyrektorowi zgodnie z treścią aneksu. Po kilku tygodniach wyszło na jaw, że dyrektor wyraził zgodę na to, żeby osoby, które podpisały z nim aneks, bez umowy korzystały z samochodów służbowych. W efekcie dyrektor został zwolniony bez wypowiedzenia.

Mężczyzna się z tym nie zgodził. Sąd I instancji przyznał mu rację. Sędziowie uznali bowiem, że nie doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i że niesłusznie zwolniono go w trybie dyscyplinarnym. Należy mu się więc odszkodowanie, tyle że nie za 12, ale za 3 miesiące, przewidziane w kodeksie pracy. Zwolniony dyrektor złożył apelację od tego wyroku, ale sąd okręgowy ją oddalił. Sędziowie stwierdzili, że skarżącemu należy się odszkodowanie wyłącznie za ustawowy okres wypowiedzenia.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane