statystyki

Pracodawca zapłaci pełne odszkodowanie zwolnionemu

autor: Bożena Wiktorowska17.07.2017, 19:00
biznes, firma, praca

Sąd Najwyższy wskazał na konieczność stosowania art. 60 kodeksu pracyźródło: ShutterStock

Niesłusznie zwolnionemu dyrektorowi SKOK przysługuje odszkodowanie za okres do końca wydłużonego wypowiedzenia, czyli nawet aż 936 tys. zł.

W 2012 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) objęła nadzorem spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). To umożliwiło przeprowadzenie kontroli w SKOK Wesoła. Nim to jednak nastąpiło, zarząd kasy podpisał aneks do umowy o pracę z dyrektorem operacyjnym. Na jego podstawie, w przypadku zwolnienia z pracy, zainteresowany zyskał prawo do 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. 22 maja 2014 r. wprowadzono do SKOK Wesoła zarząd komisaryczny, który wypowiedział umowę dyrektorowi zgodnie z treścią aneksu. Po kilku tygodniach wyszło na jaw, że dyrektor wyraził zgodę na to, żeby osoby, które podpisały z nim aneks, bez umowy korzystały z samochodów służbowych. W efekcie dyrektor został zwolniony bez wypowiedzenia.

Mężczyzna się z tym nie zgodził. Sąd I instancji przyznał mu rację. Sędziowie uznali bowiem, że nie doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i że niesłusznie zwolniono go w trybie dyscyplinarnym. Należy mu się więc odszkodowanie, tyle że nie za 12, ale za 3 miesiące, przewidziane w kodeksie pracy. Zwolniony dyrektor złożył apelację od tego wyroku, ale sąd okręgowy ją oddalił. Sędziowie stwierdzili, że skarżącemu należy się odszkodowanie wyłącznie za ustawowy okres wypowiedzenia.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane