statystyki

Szersza ochrona przed zwolnieniem i dyskryminacją

autor: Łukasz Guza05.06.2017, 07:45; Aktualizacja: 05.06.2017, 09:10
Z projektu wynika, że lepsza ochrona będzie przysługiwać także opiekunom.

Z projektu wynika, że lepsza ochrona będzie przysługiwać także opiekunom.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie będzie mógł wypowiadać umów np. babciom, dziadkom, ciotkom korzystającym z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego w zastępstwie matki dziecka. Z kolei pracownik, który uzna, że jest dyskryminowany, bo np. nie lubi go szef lub ekstrawagancko się ubiera, zyska możliwość dochodzenia odszkodowania przed sądem. Tak wynika z projektu nowelizacji k.p., który prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu.

Projekt przewiduje m.in., że każde nierówne traktowanie pracowników, którego nie da się uzasadnić obiektywnymi przyczynami, będzie uznawane za dyskryminację (co oznacza prawo do dochodzenia odszkodowania). Obecnie taki charakter ma tylko gorsze traktowanie podwładnego ze względu na jego osobiste cechy lub właściwość, które są przykładowo wymienione w art. 183a par. 1 k.p. (czyli np. ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność). Zatrudnieni łatwej będą mogli też domagać się odszkodowania za mobbing. Zyskają możliwość dochodzenia takiego roszczenia w trakcie zatrudnienia, o ile wykażą szkodę (obecnie jest to możliwe dopiero po odejściu z firmy z powodu nękania).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane