Najpóźniej we wrześniu ruszą szkolenia dla pracowników administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Zaplanowano przeszkolenie 5,6 tys. urzędników w całej Polsce.

"Pierwsza edycja szkoleń, która ruszy po wakacjach, przewiduje przeszkolenie ok. 2,5 tys. pracowników administracji architektoniczno-budowlanej. Będą omawiane tzw. tematy problemowe, przy których najczęściej pojawiają się różnice interpretacyjne" - powiedział Żuchowski. Jego zdaniem przykładów dowolności interpretacji jest bardzo dużo, dlatego "chcemy je ujednolicić w całym kraju" - przyznał.

Około 100 kolejnych pracowników nadzoru budowlanego przejdzie "szkolenie w zakresie wyrobów budowlanych" - m.in. jak je kontrolować, aby "na budowach nie było wyrobów kiepskiej jakości, nie mających odpowiednich parametrów zdatności do zastosowania" - dodał wiceminister. Szkolenia mają zakończyć się w 2020 roku.

Jak przyznał Żuchowski, ministerstwo chce "ujednolicić praktykę pracowników administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Dlatego po raz pierwszy przeprowadzimy cykl kompleksowych, ogólnopolskich szkoleń dla obu tych grup" - powiedział.

"To pierwsza w historii taka inicjatywa, obejmująca szkoleniami całą Polskę" - zaznaczył wiceminister. Dodał, że "zależy nam, żeby po cyklu szkoleń poprawa jakości pracy była zauważalna dla wszystkich korzystających z usług pracowników administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego". Po szkoleniach "budowa wiaty, altany czy masztu antenowego ma być interpretowana w taki sam sposób w każdym powiecie" - zaznaczył wiceminister.

Druga edycja szkoleń zaplanowana jest wstępnie na lata 2019-2020 i ma objąć przynajmniej 3 tys. osób. "Szkolenia mają obejmować zagadnienia związane z Kodeksem urbanistyczno-budowlanym oraz ustawami i rozporządzeniami okołokodeksowymi" - powiedział Żuchowski. Jak przyznał, "ogólnopolskie szkolenia po wdrożeniu Kodeksu umożliwią płynne i jednolite wejście nowych regulacji".

Szkolenia organizowane są wspólnie przez resort infrastruktury i budownictwa (dostarcza m.in. programy szkoleń oraz materiały dydaktyczne) oraz resort rozwoju, które są beneficjentami dwóch projektów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Od 1 stycznia 2018 roku powinny wejść w życie niektóre przepisy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, te dotyczące zwykłych obywateli. Kodeks będzie miał wpływ także na drogi, lotniska, linie kolejowe, sieci energetyczne, obiekty przeciwpowodziowe - a nie tylko na budownictwo kubaturowe. W związku z wprowadzeniem Kodeksu zmianie będzie podlegało ponad 140 ustaw. Jak poinformował MIB, "równolegle do prac nad projektem Kodeksu toczą się prace nad pakietem regulacji okołokodeksowych, w tym ustawą o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego".

Opracowywany Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie wsparciem m.in. dla programu Mieszkanie plus. "Jedno z założeń programu Mieszkanie plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb" - informował w kwietniu szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Ocenił wówczas, że Kodeks "jest spełnieniem nadziei samorządów, środowiska budowlanego i inwestorów".